banner39

Fecr Film Festivali'nde Türkiye'ye iki ödül

İran'da düzenlenen Fecr Film Festivali'nde Faysal Soysal'ın Üç Yol ve Reis Çelik'in Lal Gece filmleri ödül aldı

Kültür Sanat 13.02.2014, 16:56 13.02.2014, 17:08
Fecr Film Festivali'nde Türkiye'ye iki ödül

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’da bu yıl 32.si düzenlenen Fecr Film Festivali'nde Türkiye’den iki film ödül aldı.  

Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi "Üç Yol" filmi yurt dışındaki ilk uluslararası gösteriminden ödülle döndü. Film, Fecr Film Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde, en iyi senaryo ödülü "Kristal Simorg"un sahibi oldu.  

1 Şubat'ta başlayan ve 10 gün süren festivalin ardından Tahran'da bir otelde düzenlenen ödül töreninde, film ekibi adına Üç Yol'un ödülünü senaryo danışmanı Hasanali Yıldırım aldı.

Festivalin uluslararası yarışma bölümünde "Lal Gece" filmiyle Reis Çelik de En İyi Yönetmen ödülünü aldı.
Başkanlığını Avustralyalı yönetmen Bruce Beresford’un üstlendiği ve jürisinde Hindistan’dan Mani Ratman, İsviçre’den Sylvia İngemaradotler, Japonya’dan Shinji Aoyama, İran’dan Mahmoud Kaları gibi önemli isimlerin yer aldığı festivalde en iyi film ödülünü İran filmi ‘Che” ile Hollanda filmi “New World” paylaştı. “Lal Gece” filmiyle Reis Çelik ise En İyi Yönetmen ödülü olan “Kristal Simorg”u aldı.

Festival’de ayrıca Mahmoud Bhraznya’mın Prens; Bakhtygvr Krymaf'un frosted mirror; Zaza Yvrvshatz'un Tangerines; Hani Abvasd'ın Ömer; Naser Zamiri'nin With Others; Amir Bayzagin'in Harmony Lessons filmleri ödül aldı.
 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?