banner39

Frankfurt Türk Filmleri Festivali başladı

13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali, Almanya'nın Frankfurt şehrinde "Açılış Galası" ile başladı.

Kültür Sanat 26.10.2013, 08:15 26.10.2013, 08:15
Frankfurt Türk Filmleri Festivali başladı

13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali, Almanya'nın Frankfurt şehrinde başladı. Açılış Galası'nda, festivalin Türk konukları arasında yer alan Hale Soygazi, Yusuf Sezgin ve Salih Güney'e "Onur Ödülü" verildi. Kerem Görsev Trio ile Şevval Sam, galada konser verdi. 

Frankfurt Türk Film Festivali Komite Başkanı Hüseyin Sıtkı, festivalin kurumsal bir destek olmadan sadece katılımcıların desteğiyle bugünlere geldiğini belirterek, katılanlara teşekkür etti.

Sıtkı, "Sizlerin sayesinde bu festivalin 13'üncüsünü düzenliyoruz.Frankfurt'un en gözde mekanında bulunuyoruz. Bugüne kadar Almanya'da maddi olarak bir şeyler kazandık ama birikimlerimizi kültürümüze, sanatımıza harcadık. Bugün Türk sineması ile bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.  

Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici de Frankfurt Türk Filmleri Festivali'nin her yıl kalitesini biraz daha arttırdığını ifade ederek, elli yıl önce gurbete gelen ilk neslin dilini ve kültürünü Türk filmleri sayesinde koruyabildiklerini söyledi. Gelecek yıl Türk sinamasının yüzüncü yılını kutlayacağını ifade eden Ekici, Türkiye'de ilk filmin yapıldığı 1914 yılından beri çok mücadeleler verilerek bugünlere gelindiğini sözlerine ekledi.

Gecede, Türkiye'den konuk olarak gelen Yeşilçam sineması oyuncuları Hale Soygazi, Salih Güney ve Yusuf Sezgin'e "Onur Ödülü" verildi. Kerem Görsev Trio caz konseri, Şevval Sam da sanat müziği ağırlıklı bir konser verdi. 

Festival, Almanya ile Türkiye ortak yapımlarının artmasını sağlamak ve festivale katılan uluslararası film dağıtıcıları ile yapımcıları aracılığıyla Türk sinemasının dünya pazarına açılmasını hedefliyor. Üç farklı bölümden oluşan festival programı; Türkiye ve Almanya´dan filmlerin yanı sıra Avrupa Film Forumu çerçevesinde çeşitli ülkelerden dört film de gösterime sunulacak. 

27 Ekim Pazar akşamı yapılacak açılış gecesinde ise yönetmen Osman Sınav ile oyuncular Cihad Tamer ve Damla Sönmez’in katılımıyla “Uzun Hikaye” isimli Türk filmi gösterilecek.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?