banner15

Gaziantep'te geleneksel sanat günleri

Bursa Şabaniye Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mahmut Şahin ve talebeleriyle Gaziantep'teki sergi üzerine hasbıhal ettik

Gaziantep'te geleneksel sanat günleri

İbrahim Ethem Gören | Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Gaziantep’te geleneksel sanat eserlerinin sergilendiği etkinlik büyük ilgi görüyor.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleşen serginin benzerleri farklı şehirlerde de açılıyor.

Hüsn-i hat, tezhip, ebru, naht ve tombaktan oluşan 250 civarında eseri başta Gaziantepliler olmak üzere bölge illerinden gelen çok sayıda sanatsever ziyaret etti. 14 Nisan Perşembe günü sanatseverlerin alakasına sunulan sergi 28 Nisan tarihine kadar ilgilileri bekliyor olacak.

Ebru, hat, tombak, tezhip ve naht eserlerinden oluşan sergiye 7 ilden 65 sanatkâr 250 eserle iştirak etti. Keyfiyet için notları sanatseverler âlâ derecede verdi. Kemmiyet itibarıyla ülkemizin son yıllardaki en büyük sanat organizasyonu olan etkinlik özelinde serginin organizatörü Hattat Erkan Bakım, Hat Sanatı Hocası ve Bursa Şabaniye Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mahmut Şahin ve Mahmut Hoca’nın talebeleriyle son yıllarda ülkemizde düzenlenen en geniş katılımlı ve kapsamlı sergi üzerine hasbıhal ettik.

İbrahim Ethem Gören: Kutlu Doğum haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen serginizin ana teması nedir?

Erkan Bakım: Kutlu Doğum Gelenekli Sanatlar Sergimizin ana teması elbette Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed. Ama yine de bu sergiye değer katacak tema dışı gelenekli çalışmaları da dâhil etmiş olduk. Bizim için bu sanatların hepsi aynı noktada birleşiyor. Hat, tezhip, ebru, naht, tombak, kat’ı, minyatür, çini ve diğer birçok sanat bizler için aynı anlam denizinin içindedir: Gelenekli Türk-İslâm Sanatları…

Sergide hangi sanat nevilerinde kaç eser sanatseverlerini ilgisine sunuldu?

Hüsn-i hat, tezhip, ebru, naht ve tombak olmak üzere beş sanat dalından toplamda 250 çalışma var. Burada şunu belirtmek isterim. Sergimize yoğun bir talep oldu. Sağolsun hocalarımız da bizi kırmadı. Gaziantep Kültür Sanat Merkezi’nin içerisinde birçok galerisi olan büyük bir sergi alanı var. Sergiye gelenlerin dinlenerek gezmesi için planlanan bu alan bu kadar sayıda çalışmayı rahatlıkla alacak kapasitede. Biz de hâl böyle olunca hocalarımıza sayı sınırlaması belirtmedik. İnşallah ileride yer vermeyi ihmal ettiğimiz minyatür ve çini çalışmalarını da dâhil edeceğiz.

Kimler katılıyor?

Mahmut Şahin hocamızın öncülüğünde etkinliğimize isimlerini arz ettiğim arkadaşlarımız iştirak etti. Abdullah Furat, Âdem Tekin, Adnan Beyhan, Ahmet Türk, Ali Özden, Aytuğ Talha Yıldız, Bedri Altan, Beytinaz Kükrek, Cahide Abanoz, Çetin Avcı, Demirali Kurtulmuş, Elif Birkan, Elif Gürkan Yeşilırmak, Emrah Yılmaz, Emre Özdemir, Erkan Bakım, Eyüpcan Sarı, Feride Altun, Gülay Keskin, Gülşen Bilbey, Habibe Bakım, Halil Doğaner, Halil Karaca, Halil Özkan, Hasan Yige, Hidayet Şen, Hüseyin Avni Kabaçalı, Hüseyin Çulcu, Hüseyin Seyhan Fidan, İsmail Bülbül, İsmail Tülüce, Kaan Köse, Kadir Erdoğan, Kadriye Özkul, Mehmet Bayram, Meral Erdoğmuş, Merve Kara, Mesut Dikel, Muharrem Gökşen, Mustafa Er, Mustafa Ertuğrul, Nesrin Uzar, Neslihan Duran, Nilüfer Çelik, Nurşen Karahasanoğlu, Ömer Kısa, Özay Altın, Recep Ulu, Rumeysa Arslan Önal, Sabriye Selçuk, Semra Güler, Serap Hoşgör, Serap Tepedelen, Seydi Ahmet Güllü, Süleyman Hatipoğlu, Şerife Çavuşoğlu, Taliha Sonsaat, Tülay Toğal, Wesam Bedri, Yasemin Eryiğit, Yurdagül Mehmedoğlu, Zeynep Gültekin ve Zuhal Sünger.

Gaziantep halkı serginizi nasıl karşıladı?

Gaziantepli hemşehrilerimiz sergiye yoğun ilgi gösterdiler sağolsunlar. Bürokratlardan, sanayicilere, iş adamlarına, eğitimcilerden öğrencilere ve esnafa kadar birçok çevreden halkımız sergiye gelerek bizi çok memnun ediyor. Diyarbakır, Van, Mardin, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Hatay gibi çevre illerin yanı sıra İstanbul ve Bursa’dan da bu sergiyi görmeye gelenler oldu. Geçen seneki sergimiz de halkın ilgisine ve teveccühüne mazhar olmuştu. Bu nedenle sergi süresini 14-28 Nisan olarak belirledik. Sergiye gelenlerin yüzlerindeki memnuniyet ve müteşekkir ifadeyi gördük. Birçok kişi Gaziantep’te böyle bir serginin daha önce hiç açılmadığını ve Gaziantep’in bu sanatlarda ehil hocalara çok ihtiyaçları olduğunu dile getirdiler.

NEDEN BURADA YOK!

Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Medyada birçok sanat çalışmaları ve sergi haberlerini izleyen halkımız elbette “Neden burada yok?” sorusunu soruyor. Ülkemiz genelinde de artık bu sanatların tartışılmaz bir yeri olmuştur. İnsanlar sanat eserini bilmek, incelemek ve almak nedir öğreniyor. Gaziantep, sanayi ve yemek kültürünün yanı sıra sanatın da aslında nefes aldığı bir yer. Gaziantep’in köklü tarihinde bu coğrafyanın sanat ve zanaat izlerine rastlamak mümkün. Halkımızın genlerinde sanat kodlarının olduğunu gösterilen ilgi ile bir kez daha görmüş olduk.

Bursa’da, Kütahya’da ve Eskişehir’de hizmet veren geleneksel sanatlar derneklerinin üyesi bulunan sanatkarlar da sergimize renk ve ahenk kattı.

Bursa'daki, Eskişehir'deki, Kütahya'daki derneklerden bahsettiniz. Mezkûr dernekler Anadolu coğrafyasına sanat ve estetik yönden ne tür katkılar yapıyor?

Kültür-Sanat içerikli STK’lar insanların güzellik için bir araya geldikleri önemli yapılar. Organize olmayı sağlayan bu yapılar toplu hareket etmeyi ve “bir” olmayı gerektiriyor. Nitekim bu STK’lar içerisinde yer alan sanatçıların çoğu Anadolu kökenli. Geldikleri kültürleri tekrar keşfetmek ve fethetmek istiyorlar. Ayrıca STK olmak sizi daha güçlü kılıyor. Ortak hareket tarzı elbette sanat için de çok önemli bir davranış yoludur. Bu STK’lar bünyesinde çalışan sanatçılar birçok teknik veya usulü de Anadolu’ya götürerek anlatmış oluyor.

GAZİANTEP’TE TÜRK-İSLÂM SANATLARI MÜZESİ AÇILMALIDIR

Daha önce Gaziantep'te bu çapta bir sergi düzenlendi mi?

Daha önce böyle kapsamlı bir sergi olmadı Gaziantep’te. Bu sergi birçok yönüyle ilk. Belki bizler de farkında olmadan çıtayı yükseltmiş olduk.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Gelenekli sanatlarımızı tanıtmaya, yaşatmaya ve talebe yetiştirmeye devam etmek istiyoruz. Değişen ve gelişen şartlar içinde sergi, seminer ve eğitim çalışmalarımız devam edecektir. Özellikle müzeler şehri olan Gaziantep’te bir “Gaziantep Türk-İslâm Sanatları Müzesi” açılıncaya kadar kendimizi ve bu sanatları anlatmaya devam edeceğiz.

GELENEKSEL SANATLARIMIZ EMİN VE EHİL ELLERDE

MAHMUT ŞAHİN (Hat Hocası, Bursa Şabaniye Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği Başkanı)

İstanbul, Kocaeli, Bursa, Eskişehir ve Kütahya'da her hafta yapılan, hüsn-i hat meşkinde talebe sayısı giderek artmaktadır ve bu talebelerden Erkan Bakım da Kütahya Vav-Der  bünyesinde yetişen bir hattattır.

Memleketi olan Gaziantep’e iki yıl önce dönüş yapmıştır. Geçen sene Erkan Bakım arkadaşımızın önderliğinde Gaziantep ilinde geleneksel sanatlar üstüne bir hat sergisi açmıştık. Gaziantepliler tarafından yoğun ilgi ve teveccüh gören bu hüsn-i hat sergisinden sonra bu sene de  Kutlu Doğum haftası sebebiyle Efendimiz Sallallahüaleyhivesellem’i konu alan bir Gelenekli Sanatlar Sergisi düzenlemek düşüncesi yeniden hâsıl olmuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin desteği bir sergi açmak nasip oldu. Yaklaşık 65 sanatkârın katılımıyla gerçekleşen bu sergide 250 kadar eser Gazianteplilerle buluştu ve yoğun ilgi gördü.

Gaziantep'in kadim kültüründe geleneksel sanatlarımız önemli bir yer tutar. Hüsn-i hat sergisi bu sanat sevgisini taçlandırılmıştır. Anadolu'da birçok sanat alanında yetişen  talebelerin Anadolu insanına sunduğu bu sergi  hüsn-i hattın halkımız tarafından ne kadar çok sevildiğinin bir nişanesi olmuştur.

BURSA’DA UMUT VEREN GELİŞMELER

Bursa Şabaniye Geleneksel Sanatlar Derneği’ndeki yetişen talebelerimiz geleneksel sanatların tüm çeşitlerinde ürün vermeye başladılar. Başta hüsn-i hat olmak üzere, tezhip ebru, kat’ı ve naht dallarında birçok önemli sanatkâr yetişmiştir.

Gaziantep'te düzenlenen bu Hüsn-i hat sergisi Bursa'daki sanatçı arkadaşlarımızda da büyük bir heyecan uyandırmış, bir yandan Hüsn-i hat eserleri kaleme alınırken diğer taraftan da nadide ebru ve tezhip eserleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu güzel eserler ahşaptan kesilerek, nadide naht eserleri de sanatçı arkadaşlarımız tarafından yapılmış ve Gazianteplilerin teveccühüne sunulmuştur. Gece gündüz demeden aylarca süren çalışmalar sonucunda hem klasik büyük üstatlarınızın eserleri bugüne taşınmış hem de özgün sanat eserleri ortaya konmuştur.

Allah'a binlerce şükürler olsun ki bir zamanlar unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlarımız İstanbul başta olmak üzere birçok ilimizde olduğu gibi Bursa, Kütahya Eskişehir ve Kocaeli'nde de onlarca talebenin yetişmesi ile yeniden hayat bulmaktadır.

Alfabe değişikliği ile geleneksel sanatlarımızda ve özellikle hüsn-i hatta görülen garipleşme büyük Üstat Hamid Aytaç ve özellikle onun talebeleri Hüseyin Kutlu hocamız ve Hasan Çelebi hocalarımız gibi büyük üstatların elinde bugüne kadar gelmiş ve bugün yüzlerce talebe yetişerek belki de dünyanın en güzel hüsn-i hat eserleri yine Türkiye'de verilir olmuştur.

Bu bağlamda özellikle, Bursa'daki Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar Derneği etrafında toplanan geleneksel Sanatlarla ilgilenen sanatçılar yine Kütahya'da Vav–Der bünyesindeki sanatçılarımız ve Eskişehir'deki Vel-Kalem Derneği’ndeki sanatçılarımız ayrıca Kocaeli’de bulunan sanatçılarımızda büyük gayretle, hüsn-i hattı ve gelenekli sanatlarımızı ecdadımızın bıraktığı yerden alıp daha da ileriye taşıma gayreti içerisindedirler.

GELENEKSEL SANATLARIMIZ ANADOLU’DA DA ZEMİN KAZANIYOR

FERİDE ATEŞTEPE ALTUN (Hattat)

Bilindiği üzere İstanbul gelenekli sanatların merkezi durumunda. Anadolu'ya hat sanatının gelmesinde Mahmut Şahin hocamın etkisi büyük. Allah rahmet eylesin Prof. Dr. Hattat Ali Alparslan  Hoca'mızın, Mahmut Hoca'mıza "Anadolu'ya git, orada bu sanatı öğret" demesi ve hocamızın  fedakarlığı sayesinde Anadolu’da bir çok talebe yetişmiştir. Bugün de bu talebelere Gaziantep ve Adıyaman'da sergiler açmak nasip oldu.

Kutlu doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde geçen yıl birincisi düzenlenen ve yoğun ilgi gören serginin bu yıl ikincisini düzenledik. 8 ilden, 65 sanatçının katılım gösterdiği bu sergiler için hüsn-i hat, tezhip, ebru, naht, tombak olmak üzere değişik tür ve branşlarda 300'e  yakın eser itina ve sabırla hazırlanmıştır.

Bu eserler, 14 Nisan Gaziantep, 18 Nisan Adıyaman sergileri ile sanatseverlerin beğenilerine sunulmuş, Anadolu’muzun iki güzel şehrinde ilgi gerçekten muazzam düzeyde olmuştur. Bunun için emeği geçenlere ve alaka gösteren halkımıza çok teşekkür ederiz.

SERGİ HANIM HATTATLARIN ÜNSİYETİNE VESİLE OLDU

KADRİYE ÖZKUL (Hattat)

Sedef, bakır, kutu, gümüş işlemeciliği, kilim ve halı dokumacılığı gibi birçok el sanatlarıyla adını duyuran Gaziantep’in, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kütahya
Eskişehir, Ankara, Adana, Bitlis ve ev sahibi Gaziantep’ten 64 sanatçının 300’e yakın eseriyle çok geniş katılımlı geleneksel el sanatları sergisine   ev sahipliği yapması bizi ziyadesiyle memnun etti.

Birçok sanatçının tanışması ve buluşmasına vesile olan bu sergi biz kadın hattatların da tanışması ve kaynaşması açısından da önemliydi. Hat sanatının tanınması ve yayılmasında emeği geçen başta hocam Hattat Mahmut Şahin’e ve sergi koordinatörlüğünü üstlenen Erkan Bakım Bey’e çok teşekkür ediyorum. Bu tür sergi ve organizasyonların yurtiçi ve yurtdışında sayısının artması dileklerimle emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.  

ANADOLU’DAKİ SANAT ERLERİ BİRLİK VE DİRLİK İÇİNDE

MESUT DİKEL (Hat, ebru ve naht sanatkârı)

Bu sergide gördüğüm en büyük güzellik şudur: Hattat Mahmut Şahin etrafında bir halka olmuş. Sanat eri diyeceğim muhterem şahsiyetlerin, talebelerin, genç kardeşlerimizin birlik, kardeşlik içerisinde tek vücut halinde hareket ettiklerini gördüm. Saygıyı ve paylaşımı şiar edinmiş güzel insanlar gördüm. Söz konusu güzel insanlar heyecanlarını yitirmemiş, gelecek vaad eden sanat eri güzel şahsiyetler.

Gaziantep zaten başlı başına bir marka olmuş ve bu unvanı hak etmiş, ruhu olan bir şehir... Cuma hutbesinden sonra imam efendinin sergimizin duyurusunu yapması Hocam Mahmut Şahin ile birbirimize bakarak tebessümümüz bizlerin ne kadar doğru bir yolda olduğunun kanıtıydı adeta.

Sergi açılışında beni en çok etkileyen normal, sokaktan geçen vatandaşın, halkın sergiye rağbetiydi. Sanat camiası bu tarz sergilere gedikliydi. Asıl gelmesi gereken halktı. Ve bu sergide buna şahit olduk. Hemen her kesimden herkes eserleri tabir yerindeyse bağrına bastı. Bir sülüs levhayı temaşa eden beli bükük nineleri görmek, kucağındaki bebesiyle Hüsn-i hat eserlerin karşısında dakikalarca bakan genç anneleri görmenin verdiği mutluluk tarifsizdi. Her şey güzeldi... İnşallah daha da güzel olacak. Hep birlikte, paylaşarak üreterek çalışarak güzel günleri Allah’ın izniyle birlikte inşa edeceğiz. Hattat Erkan Bakım kardeşimizin planlı, programlı organizatörlüğü ve misafirperverliği bizleri de bir başka yönden çok mutlu kıldı. İyi ki varlar. Rabbim muvaffakıyetlerini daim kılsın.

RECEP ULU (Nahhat)

Gaziantep Türkiye’nin 7 ilinden gelen 65 sanatkârın el ve gönül birlikteliğiyle oluşturduğu 250 eserle şenlendi.

Kadim şehir son zamanların en büyük sergi organizasyonlarından birine ev sahipliği yaptı. Sergiye devlet ricalinden sokaktaki vatandaşa kadar hemen herkesin yoğun ilgi göstermesi, eserleri ve sanatkârları sahiplenmesi bizleri ziyadesiyle bahtiyar etti. Şu içinden geçtiğimiz sıkıntılı günlerde Gaziantep’teki sergi bir nevi sığınma sahnesi oldu. Kutlu Doğum Haftası’nda Gaziantep’te sergilenen birlik ve kardeşlik ruhunun hale hale tüm şehirlerimizi, ülkemizi ve bir adım öte dünyayı kuşatmasını niyaz ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyorum.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48