banner39

banner35

Geçen haftadan Kültür Sanat haberleri

Geçtiğimiz hafta kültür dünyasında dikkat çeken bazı haberleri Murtaza Özeren derledi

Kültür Sanat 10.08.2016, 15:24 10.08.2016, 15:24
Geçen haftadan Kültür Sanat haberleri

Geçtiğimiz hafta 15 Temmuz için özel olarak hazırlanmış Gerçek Hayat dergisinden bahsetmiştik, ayrıca Temmuz dergisine de hoş geldiniz demiş idik. Ağustos ayının gelmesi ile birlikte birçok dergiden bu menfur darbe girişimini konu alan sayılar çıktı. Fayrap, Bir Nokta, Genç, Nihayet, Derin Tarih, Cins, İtibar, İzdiham, Mostar, Ayasofya, Yolcu, #tarih, İrfan Mektebi, Osmanlıca dergisi ve diğerleri… Bu olayın sıcağında çıkan dergiler ilk tepkileri görmek açısından oldukça değerli. Bu günleri geleceğe taşıyacak, anılmasını sağlayacak sapasağlam şiirler ve hikayeler ise hiç şüphesiz zaman içerisinde ortaya çıkacaktır. 

İskender Pala yeni bir tiyatro oyunu yazmaya karar verdiğini bildirdi 15 Temmuz hadisesinden sonra: Haşhaşiler. 17-25 Aralık olayından sonra çıkan “uyduruk film” gibi olmayıp bazı mühim nitelikleri barındıracağı kesin. Aynı şekilde bu oyunu da dört gözle beklemekteyiz.

Artık gündemimiz ister istemez 15 Temmuz gecesi ve getirdikleri/götürdükleri ile şekil alıyor. Malum olduğu üzere bu örgütün sahibi olduğu yahut örgütle ilişiği bulunan yapılara karşı da operasyonlar yürütülmekte. Bu operasyonların bir  ayağı da medya ve yayın dünyasında gerçekleştirildi. Bu kapsamda Zaman gazetesi, Aksiyon dergisi ve Kaynak Yayın Grubu kapatıldı. Bu yayın mecraları, kayyum atandığından beri yahut son operasyonlardan sonra tamamen tasfiye edildi ve arşivleri kaldırıldı. Aksiyon ve Zaman'da yayınlanmış haberlerden ziyade röportaj, araştırma haberleri gibi yazıların Kaynak Yayın Grubu altında (çok cüzi miktarda da olsa) yayınlanmış kaliteli eserlerin akıbetini önümüzdeki günlerde merakla izleyeceğiz. Örneğin Ali Ulvi Kurucu'nun, Ahmet Muhtar Büyükçınar'ın hatıralarına nasıl erişeceğiz? Bu kitapları kimler yayınlayacak? Erişimi kaldırılan arşivlerde bulunması muhtemel nadide eserler nasıl tekrardan erişilebilir hale gelecek? Bunlar şimdilik cevabını beklediğimiz sorular.

Daha evvelinde yine böyle bir havadis derlemesinde Ahmed Yesevi Üniversitesi'nin hazırlamış olduğu Divan-ı Hikmet baskısının pdf’ine erişilebilir olduğunu belirtmiştim. Üniversitenin aynı şekilde diğer yayınlarına da erişilebilir imiş. Buradan ulaşılabilir.

İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi tarafından, editörlüğünü Fatih Özkafa’nın üstlendiği 2015 Klasik Sanatlar Yıllığı yayınlandı. Yıllık Diyanet İşleri Başkanlığı'nca basılmış. Yıllıkta sanatkarlar ile akademisyenlerin eserleri ve makaleleri yer alıyor. Eserin pdf’ine buradan erişilebilir.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Ahmet Temel, öğrencileri ile birlikte çok güzel bir harita hazırlamış: Fıkıh Alimleri Coğrafyası. Gayet basit ancak oldukça değerli bir çalışma bu. İslam coğrafyasını bir ilim dalı muvacehesinde görmek mümkün. Bu çalışma dört başı mamur bir site haline getirilebilir ki hoca buna niyet etmiş. Bu çalışmanın dğer ilim ve sanat dallarına uyarlandığını bir düşünsenize. Her alimin doğduğu, eğitim aldığı, belki evlendiği, çocuğunun olduğu, vefat ettiği yerleri tek tek belirten bir harita… Sanki İslam medeniyeti ifadesini böyle bir çalışma yapıldığında daha rahat dile getirebiliriz.

Kaynak: DünyaBizim

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?