banner39

Geçmişin içindeki geçmiş Yedi İklim'de

Yedi İklim, 283. sayısında Ebubekir Eroğlu’nu gündeme taşıyor.

Kültür Sanat 21.10.2013, 19:05 22.10.2013, 10:04
Geçmişin içindeki geçmiş Yedi İklim'de

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Ebubekir Eroğlu, şiirimizin kaynaklarına doğru çıktığı yolculuğu “Şi’r-i Kadîm Üstüne Deneme” alt başlığıyla yayımlanan kitabıyla sürdürüyor.  Türk dilinin coğrafyasını, tarihini, etkilenmelerini, o dilin yarattığı şiir biçimlerini denemeci kalemiyle anlatan Ebubekir Eroğlu, eski şiirimizin damarlarını, poetikasını oluşturan kültürel dokuyu, tarihsel birikim ve dilin evrelerini de göz önüne alarak dünya ölçeğinde irdeliyor.

Kitaptan bazı bölümleri daha önce Kitap-lık ve Zaman Kitap dergilerinde de yayımlayan Eroğlu, önsözünde şöyle diyor: “Bu kitabın kumaşı tutkularla dokundu. Tutkuları, insanı yanlışa da götürebilir; öyle olsa bile bu yoldaki buluntuların hepsi, içtenliğin neticesi olan birer hasıladır ve gerçektir. Şiir şerhlerinin yararlı olduğu doğru, olacağına da inanırım. Ama şerh yapmaya girişmedim; işim değil. Şiirin, bir doğa, bir atmosfer halinde, olduğu gibi algılanmasını yeğledim her zaman.”

Yedi İklim dergisi Eroğlu’nun Geçmişin İçindeki Geçmiş- Şi'r-i Kadîm Üstüne Deneme adlı kitabını merkeze alan ufarak bir dosya hazırlamış. Ali Haydar Haksal; ‘Geçmişin İçindeki Geçmişten Geleceğe’, Osman Bayraktar; “Geçmişin İçindeki Geçmiş”: Bir Millettin Tarihini Şiir Üzerinden Okumak ve Mehmet Özger; ‘Klasik Şiire Sivil Bir Yaklaşım: Geçmişin İçindeki Geçmiş’ başlığıyla kaleme aldıkları yazılarla Yedi İklim okuruna Ebubekir Eroğlu’nu  farklı pencerelerden görme imkânı sunuyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?