banner15

'Geleceğin Ustaları' aranıyor!

Hattat Doç. Dr. Süleyman Berk ile “Geleceğin Ustaları 4 Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması” üzerine hasbıhal ettik

'Geleceğin Ustaları' aranıyor!

İbrahim Ethem Gören | Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Zeytinburnu Belediyesi, Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması’nın 4’üncüsünü düzenliyor. Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru, Kat'ı, Cilt, Çini ve Kalem İşi dallarında düzenlenen yarışmaya sanatkârlar 31 Aralık 2016 tarihine kadar başvurulabilecekler.

Yarışmanın Koordinatörü Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Hattat Doç. Dr. Süleyman Berk ile “Geleceğin Ustaları 4 Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması” üzerine hasbıhal ettik.

İbrahim Ethem Gören: Süleyman Bey, evvelemirde Zeytinburnu Belediyesi’nin kültür sanat çalışmalarına dair konuşalım istersiniz. Zeytinburnu Belediyesi kültür sanat alanında neler yapıyor?

Doç. Dr. Süleyman Berk: Zeytinburnu Belediyesi yürüyen belediye hizmetleri yanında Kültür ve Sanat faaliyetlerine büyük önem veriyor. Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi ve Bilgi evlerinde bütün bir yıla yayılan çalışmalar ve faaliyetler yürütülmektedir. Kitap yayını, Sempozyum, Panel, Söyleşi, Seminer, Tiyatro gibi faaliyetler yanında birçok branşta kurslar düzenlemektedir.

Ayrıca Zeytinburnu Belediyesi, yayımladığı özgün ve kaliteli yayınlarıyla, Türkiye Yazarlar Birliği 2014 yılı “Kamu Yayıncılığı” alanında ödül almıştır.  

İŞİN GEREĞİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Pek çok hizmet saydınız. Bu çalışmaların verimini/kalitesini ölçümleme imkânınız oluyor mu?

Zeytinburnu Belediyesi bütün hizmetlerinde olduğu gibi, kültür ve sanatta da kaliteyi her zaman ön planda tutmaktadır. Hiçbir yere angaje olmadan işin gereği yerine getirilmektedir. Faaliyetlerle ilgili her zaman geri dönüş imkânı veren kanallar açık tutulmakta ve gelen olumlu- olumsuz tepkiler değerlendirilerek geri dönüş yapılmaktadır.

Belediye sanat yarışmasına da hâmîlik yapıyor. Nasıl bir mülâhazayla etkinliğin içinde yer aldı/alıyor?

İlim, Kültür ve Sanatta hâmilik ve öncülük önemlidir. Geleneğimizde de Saray her zaman sanatın öncüsü ve hâmisi olmuştur. Öncü sanatkârlar her zaman devlet desteğini gören sanatkârlar olmuşlardır.

Günümüzde de özellikle Geleneksel sanatlarımızda büyük bir gelişme görülmektedir. Bunun devam etmesi için destek şattır. Bu anlamda yarışmalar, yeni sanatkârların ortaya çıkması, yarışma imkânı sunması ve destek açısından önem arz etmektedir.

Sanakârları teşvik etmek, destek olmak, onlara yeni kapılar açmak gibi anlayışla bu yarışma düzenlenmiştir.    

Genel olarak sanat yarışmaları ve sanatkârların yarıştırılmasını hususlarındaki kanaatlerinizi öğrenmek isterim.

Sanatta gelişmenin sağlanması için birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunların başında da sanatın meşki/ta’limi gelmektedir. Bunun kadar önemli bir diğer husus da usta sanatkârların eserlerinin devamlı olarak incelenmesi ve göz önünde bulundurulmasıdır. Herşey zirvesine bir tekâmülle varmaktadır.

Tabii ki, yarışmalarda sanatkârlardan ziyâde eserleri yarışmaktadır. Herkes kendilerine verilen metni veya konuyu en çarpıcı bir biçimde sunma yarışı içerisine girmektedir. Bunun için de yoğun bir çalışma içerisine girilmektedir. İşte sanatkârı ileri taşıyan husus bu olgudur. Böyle bir çabanın içerisine ne kadar girilirse o kadar çok gelişme sağlanacağı muhakkaktır. Tabi bu ortamı da müesseselerin sunması gerekmektedir. Zeytinburnu Belediyesi, ülkemizin en yetkin isimlerinden oluşan bir jüri oluşturmak suretiyle sanat hâmiliği yapmaktadır.

Pek çok kurum geleneksel sanatlarla ilgili yarışmalar düzenliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da Mushaf Kitabeti müsabakası tertip etmeye başladı. Benim kanaatim ödül alanlar tarafından yarışmalar kartvizit olarak kullanılıyor. Sanatkârlar kazandıkları ödüllere cv’lerinde yer vermeyi ihmal etmiyor! Acaba yarışmalar amacına hizmet ediyor mu? Gerçekten teşvik edici bir yönü var mı sanat yarışmalarının?

Tabii ki, bir yarışmada ödül almak, dereceye girmek önemlidir. Yeter ki yarışma jürisi adil ve kaprissiz davranmış olsun. Ehl-i insaf ve vicdan olsun!.. Jüri, dikkatli değerlendirme yaptıktan sonra, âdil olduktan sonra yarışmanın gâyesi tahakkuk ediyor demektir. Bu durumda sanat ve sanatkâr kazançlı çıkacaktır!..

Hangi branşlarda yarışma düzenleniyor. Jüri heyetlerinde kimler var? Müracaat süreci nasıl işliyor?

Zeytinburnu Belediyesi bu yıl 8 dalda yarışma düzenliyor. Her branşın 5 jürisi bulunmaktadır. Yarışma jürisinde ülkemizin de yakından tanıdığı sanatının öncüsü isimler yer almaktadır. Jürinin tamamını burada sıralamak çok yer alır. Ama bazı isimleri verebilirim: Hikmet Barutçugil, Ali Toy, Fuat Başar, Semih İrteş, Serap Bostancı, İslâm Seçen, Mamure Öz, Mehmet Memiş, Ahmet Çoktan gibi sanatının öncüsü bir çok duayen isim bu yarışma jürisinde yer almaktadır.  

Kültür Merkezinde Kurulan Sekreterya yarışma ile ilgili titiz bir hazırlık yapmıştır. Yarışma ile ilgili Web sitesinde yarışma ile ilgili bütün detaylar ve Yarışma Şartnamesi Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak açıklanmıştır. (http://www.geleceginustalari.ist).

Yarışmaya katılan eserlerde, yarışmaya katılanın imzası ve ismi yer almayacak; verilen rumuzla eser teslim alınacaktır. Yarışma jürisi de aynı titizlik ve tarafsızlıkla eserleri değerlendirmeye tabi tutacaktır. Yarışma takvimi şöyle işleyecektir:

2-6 Ocak 2017 Jüri Eder Değerlendirme Toplantıları

9 Ocak 2017 Yarışma Sonuçlarının İlânı

4 Şubat 2017 Yarışma Ödül Töreni

4-11 Şubat 2017 Yarışma Arası Sergi

Yarışma, güzel bir katalogla da taçlandırılacaktır…

USTALARIMIZ GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇACAKTIR

Adı üzerinde… “Geleceğin ustaları...” Ama yarışmaya bugünün ustaları da katılıp ödül alabiliyor. Bu keyfiyet yarışmadan elde edilmesi muhtemel sonuçların önüne ket vuruyor mu?

Buna yapacak bir şey yok; insanlar ellerini vicdanlarına koyacak ve ustalarımız gençlerin önünü açacaktır. Bu da onların büyüklüğü olacaktır. Yoksa katılımı engelleme gibi bir durum söz konusu olamaz.

Jüri Koordinatörü olarak âdil neticelere ulaşmak için neler yapacaksınız?

Az evvel de söylediğim gibi, değerlendirme toplantısına kadar Jürinin eserleri görme şansı olamayacak. Değerlendirme esnasında da sadece rumuzla eser tanınacaktır. Yeterli puanı alan rumuz daha sonra Sekreterya’da bulunan isimle gerçek kimliğine kavuşmuş olacaktır.

Ayrıca biz, bütün jüri üyelerimizin bu konularda son derece hassas ve âdil olduklarını da biliyoruz ve onlara sonuna kadar güveniyoruz.

Bu vesileyle okuyucularımıza nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Benim söyleyeceğim, bütün sanatçılarımızı yarışmaya katılmaya davet etmek olacaktır. İnşaallah netice hepimiz için hayırlı olur!

İnşaallah.

İlginiz için teşekkür ederim.

Ben de teşekkür ederim Süleyman Bey.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 10:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35