Gelecek kuşak, medeniyet ve müzik

Eğer çocuklarınız başka bir medeniyetin musikisine yönelmişlerse siz o çocukları, o gelecek kuşakları kendi medeniyet çerçevenizde tutamazsınız: Mustafa Özel

Kültür Sanat 26.10.2019, 08:24
Gelecek kuşak, medeniyet ve müzik

Romanperver Diliyle İktisat Roman, gerçeklerle dopdolu hakikatsiz hikâye. Din ve büyüden arınıp, Para’nın büyüsüne kapılan bir dünyanın trajik destanı. Hem de kâğıtparanın. (Torunum, bitcoin diye fısıldıyor, hikâyepara!) Kapitalizmin zirve çağında, romancılarımız iktisat bilmez, iktisatçılarımız roman okumaz. Bu kitap bir köprü: Goethe ile Marx’ı, Zola ile Keynes’i, Tanpınar ile Weber’i buluşturuyor. Toplumbilim yaşlandı, merhaba romanbilim!

Prof. Dr. Mustafa Özel’e göre roman insanı tanımamıza, başımıza geleni kavramamıza ve toplum olarak meselelerimize makul çözümler bulmamıza da yardımcı olur. Hayatımızı kurtaracağını düşündüğü bu fikir içinse romanbilime, romantarihe ihtiyacımız olduğunu söylüyor.

Jean-Pierre Dupuy, günümüz finans dünyasına hâkim olan dili, Kitab-ı Mukaddes’in diline benzetiyor: Eril takısı olan dişil/çoğul isim Elohim, kelime olarak tanrılar demekse de, çoğu zaman tek Tanrı anlamına geliyor: “Başlangıçta, Tanrı (Elohim) gökleri ve yeri yarattı.” (Tekvin, 1:1) “(Elohim:) Gog’u kanla cezalandıracağım; ordusunun üzerine ve ondan yana olan birçok ulusun üzerine ateşli kükürt yağdıracağım.” (Hezekiel, 38:22) Peki, bu tedirgin, öfkeli, affetmez piyasalar yahut büyük harfle Piyasa nerededir? Kapalıçarşı’da, Bankalar Caddesi’nde yahut Levent’teki gökdelenlerde mi? Hayır! Piyasalar artık mekânda değil, zamanda yer tutan “varlıklar”dır. Burada ve bugünde değil, orada ve gelecekte’dirler! Evet, yanlış duymadınız; gelecekte. Piyasa/piyasalar, büyük ölçüde, bir mekân meselesi olmaktan çıkmış, bir zaman meselesi hâline gelmiştir! Şiirleşmiştir. Zola, Kadınların Cenneti’ni yazarken, boşuna “modern hayatın şiirini yazmak istiyorum” demiyordu!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?