banner39

Genç fotoğrafçıya büyük ödül!

Genç fotoğraf sanatçısı Muhammed Cihad Caner, Uluslararası fotoğraf yarışmasında, Suriye'deki çatışma sürecine odaklanan serisiyle Birincilik ödülüne layık görüldü.

Kültür Sanat 01.04.2013, 21:27 03.04.2013, 23:10
Genç fotoğrafçıya büyük ödül!

Mustafa Emin Büyükcoşkun / Dünya Bülteni

Türkiyeli genç fotoğraf sanatçısı Muhammed Cihad Caner, internet tabanlı bir online fotoğraf müzesi olan Photographic Museum of Humanity'nin düzenlediği uluslararası fotoğraf yarışmasında, Suriye'deki çatışma sürecine odaklanan serisiyle Birincilik ödülüne layık görüldü.

Muhammed Cihad Caner'in çalışması, bilinen savaş fotoğrafçılığının kan, ceset, bomba temalı imajlarından değil, çatışma sonrasında geriye kalanlardan, artıklardan oluşuyor. Küresel çıkar ve hesaplarla arasında sıkışıp kalan Suriye meselesinde, insani bir duyarlıkla çatışmanın taraflarına değil geride bıraktığı insanlara, mekanlara ve eşyaya bakan Caner, temsiliyeti olmayan, sesi duyulmayan madunlara yöneltmeye gayret ediyor objektifini.

Marmara Üniversitesi Caner'in "Geriye Kalan" başlıklı serisi oldukça ilginç bir teknikle hazırlanmış. Eski bir Fuji sahra kamerasıyla çalışan genç fotoğrafçı, anında baskı veren bir tür Polaroid tekniğiyle çalışıyor. Sahada çektiği fotoğrafların üzerine, çektiği insanların renkli kalemlerle hissiyatlarını, düşlerini, paylaşmak istediklerini yazdıran Caner, böylelikle fotoğraflanan kişilerin birer nesneden özneye dönüştüğü eserler ortaya çıkarmış. Bu tavır, Batılı oryantalist fotoğrafçılığa karşı radikal bir eleştiri niteliği de taşımakta.

Cihad Caner'i büyük ödüle layık gören jürinin başında, gündelik hayata odaklanan absürd serileriyle tanınan meşhur İngiliz fotoğrafçı Martin Parr yer alırken, Amerikan TIME dergisinin fotoğraf editörü Kira Pollack ve bir diğer genç yetenek İspanyalı fotoğraf sanatçısı Sebastian Liste de jüride yer alıyor.

Muhammed Cihad Caner, 1990 yılında Fatih'te doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Liseden beri fotoğrafla uğraşıyor. Hayal Perdesi Sinema Topluluğu'nda teorik ve pratik sinema çalışmalarında yer alıyor, kısa film ve belgesellerde görüntü yönetmenliği yapıyor. Editoryal çalışmaları Skylife'ta yayınlandı. Halen "Kökler" ve "Ağaç" adlı serileri üzerine çalışıyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?