banner15

Göç ve mültecilik

Mesele dergisinin 107. sayısında göç ve mültecilik konusunu siyasi, hukuki ve toplumsal veçheleriyle değerlendiriyor

Göç ve mültecilik

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Göç ve mülteciliğin sadece bir dergi dosyasında yer alan birkaç yazıyla bu ele almanın ve çözmenin imkânsız olduğu açık. Ama en azından bu konuda bazı adımların atılması için ön ayak olma umudunu taşıyan Mesele dergisi mültecilik konusunu ilk olarak mültecilere sormuş.

Yunus Öztürk, Suriyeli mültecilerle Türkiye’de sığınmacı olmanın zorluklarını ve hayatta kalma mücadelesini konuştu. Mülteciler cehennemi bütün renkleriyle gördüğünü söyledi. Elbette onların söylediklerinde siyasi bir vurgu olduğunu ve siyasal sonuçlarının da bulunduğunu belirtmek gerek. Yunus Öztürk ve İrfan Özdabak’a konuşan Fehim Taştekin de bununla bağlantılı olarak Suriye’de milyonlarca insanın hayatını mahveden IŞİD’e dikkat çekiyor. Bunun Türkiye ve dünya siyasetiyle ne denli ilişkili olduğunu anlatıyor. Metin Çorabatır, Aslı Sarıoğlu’na benzer biçimde mültecilerin devletin politikalarında nereye oturduğunu, mültecilerin haklarını ve olası çözümleri düşünüyor. Feyzi Çelik ise mülteciliğin hukuki boyutunu ele alarak, onların hukuk karşısında çıplak kaldığını, hukukun mülteciler için yetersiz kaldığını yazdı. Ufuk Özcan, küresel egemenlik ve güvenlik politikası kıskacındaki göç ve mülteciliği irdeliyor. Özlem Çelik, Ankara Göçmen Dayanışma Ağı etrafında ilgililerle konuşmuş.

Dergide kapak konusunun yanı sıra kitap değerlendirmeleri, kültür-sanat ve sinema yazıları, röportajlar ve güncel konulara dair yazılar var.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 17:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35