banner39

Güneş'e yol yapan çocuk

Çocuk edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla tanıdığımız Mustafa Ruhi Şirin’in yakın dostu Zarifoğlu’na bir teşekkür mektubu gibi okunmasını dilediği Güneşe Yol Yapan Çocuk, yazarın şaire vefa borcunu ödemesi olarak görülebilir.

Kültür Sanat 07.06.2014, 17:57 08.06.2014, 09:00
Güneş'e yol yapan çocuk

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Cahit Zarifoğlu, kitabın yazarı Mustafa Ruhi Şirin'in ifadesiyle “...çocukluktan hızla uzaklaşmış erken olgunlaşmış bir şair...” Herkesin ittifakla düşündüğü üzere, umulmadık bir zamanda, erken yaşta vefat etmiş biri. Edebiyat camiasındaki eksikliği 25 seneyi de aştı. Ancak şiiri daha çok okundu genç kuşaklarca, okur çevresi de giderek genişledi. Cahit Zarifoğlu'nun adeta yeniden keşfedilmiş olması Türk şiiri adına, önemli bir ivmedir. Cahit Zarifoğlu, iç çocuk gövdesiyle yazdığı ve içe bakışa yaslanan çocuk kitapları ile önce yetişkinlerin sonra da çocukların yazarıdır.

Güneşe Yol Yapan Çocuk kitabı, yakın dostu Mustafa Ruhi Şirin'in, Cahit Zarifoğlu'nun çocukluktan beslenen şiiri ile çocuk ve yetişkin okur için yazdığı çocuk kitaplarındaki çocuk evrenini ve edebiyatı yeniden anlama çabasıdır. Dört bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Mustafa Ruhi Şirin’in farklı zaman dilimlerinde tuttuğu günlükler yer alıyor. İkinci bölümde Zarifoğlu’nun çocuk edebiyatına yapmış olduğu katkı irdeleniyor. Üçüncü bölümde Mustafa Ruhi Şirin’in, Cahit Zarifoğlu ile gerçekleştirmiş olduğu üç konuşma ile Mustafa Ruhi Şirin’le Zarifoğlu üzerine yapılan iki söyleşi bulunuyor. Kitabın son bölümünde ise Zarifoğlu’nun çocuklarla ilgili yazmış olduğu çeşitli eserlerden yapılan alıntılara yer veriliyor.

Mustafa Ruhi Şirin, Güneşe Yol Yapan Çocuk, İz Yayıncılık, 2013, 302 sayfa.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?