banner39

Güngören İTO Kız Anadolu İHL dergi fuarına damgasını vurdu

Edebi içeriğin yoğun olduğu Kördüğüm, İstanbul ile ilgili şiir ve metinlerden seçmelerin yer aldığı Yâristan, İngilizce-Türkçe yayın olan Visionary, Sanat Kulübü’nün hazırladığı Monarte, Türk klasiklerinden seçme metinlerin küçüklerin anlayacağı dilde ve pedagojik ölçülerde yeniden kaleme alındığı Büyük Kalemlerden Minik Avuçlara, Felsefe ve Düşünce Atölyesi’nin hazırladığı Seyyah adlı fanzin. Hepsi de Güngören İTO Kız Anadolu İHL çatısı altında çıkıyor

Kültür Sanat 04.05.2019, 10:39
Güngören İTO Kız Anadolu İHL dergi fuarına damgasını vurdu

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB)’nin düzenlediği dergi fuarında bir araya gelen dergi ve fanzin ekipleri ile görüşen Star Gazetesinden Gülcan Tezcan geçen hafta Eyüpsultan Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 10. Uluslararası Dergi Fuarı’ndaki izlenimlerini değerlendirdi.

"Mesleğe 26 yıl önce Cemre dergisinde başladım. Gazetecilik formasyonumu da aynı yerde tamamladım. Dolayısıyla dergiciliğin nasıl bir delilik olduğunu, bir kez kana karıştı mı nasıl kolay kolay insanın yakasını bırakmayacağını hem büyüklerimden görerek hem de bizzat tecrübe ederek öğrendim. " diyen Tezcan dergi fuarında ağırlığı okul dergilerinin oluşturduğuna dikkat çekti.

Gülcan Tezcan'ın konu ile ilgili yazısından bir bölümü şu şekilde:

Okul dergisi dediysem amatörce işler değil. Dergilerin hemen tamamı içeriğinden editöryal çalışmasına, grafik tasarımına kadar liseli gençlerin emekleriyle ortaya çıkmış. Maltepe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri şiir ve deneme ağırlıklı İşte Bu adlı fanzini çıkarıyor. Şehit Mehmet Karaaslan Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencileri Şehir Koşusu adlı dergiyle okur karşısına çıkıyor. Biyografilerden oluşan içeriği ile dikkat çeken Belâgat dergisi Gaziosmanpaşa İmam Hatip Okulları Derneği’nin bir yayını. Ciddi anlamda bir dergi formatına sahip yayınlardan İlim, Kültür, İrfan Dergisi üst başlığını taşıyan ve kapak konusu olarak Kudüs’ü seçen Nefes, Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yayınlanıyor. Kapak konusu olarak Kudüs’ü seçen bir başka dergi de Güzelyurt Kız Anadolu İHL’nin Berceste’si. Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kız öğrencileri tarafından yayına hazırlanan Eflatun dergisinin içeriği ise kültür, sanat ve edebiyat başlıklarından oluşuyor. Daha bir okul dergisi görüntüsündeki Eflatun’daki içeriğin ortaya karışık halde servis edilmesi epey göz ve zihin yoruyor. Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Babayâni, hem içerik hem tasarım anlamında iyi çalışılmış bir gençlik dergisi. 

Babayâni ekibindeki gençleri yazın bir kenara. Uzun vadede dergi dünyasında sık sık karşımıza çıkacaklar. Dergicilik açısından en verimkâr okul ise hiç tartışmasız Güngören İTO Kız Anadolu İHL bana göre. Çünkü neredeyse bir yayın grubu gibi farklı içeriklerde birden fazla dergiyle yer aldılar fuarda. Edebi içeriğin yoğun olduğu Kördüğüm, İstanbul ile ilgili şiir ve metinlerden seçmelerin yer aldığı Yâristan, İngilizce-Türkçe yayın olan Visionary, Sanat Kulübü’nün hazırladığı Monarte, Türk klasiklerinden seçme metinlerin küçüklerin anlayacağı dilde ve pedagojik ölçülerde yeniden kaleme alındığı Büyük Kalemlerden Minik Avuçlara, Felsefe ve Düşünce Atölyesi’nin hazırladığı Seyyah adlı fanzin ciddi bir emek ürünü. Tasarım olarak diğer dergilere göre eksikleri bulunsa da aynı okulun bunca farklı başlık altında dergi yayınlaması alkışı fazlasıyla hak eden bir çaba. 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?