banner39

Hangisi: Hikâye mi öykü mü?

Hece Öykü 70. sayısında Türk edebiyatında öteden beri “Hikâye mi öykü mü?” kutupsallığındaki adlandırma tartışmasını ele alan bir soruşturmaya yer veriyor

Kültür Sanat 10.08.2015, 13:43 10.08.2015, 13:43
Hangisi: Hikâye mi öykü mü?

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Başlangıçta hikâyeyi karşılamak üzere türetilen öykü kelimesi süreç içerisinde farklı bir anlamı ifade edecek şekilde kullanılmaya başlandı. Buna karşın her ikisini aynı anlamı yansıttığını düşünen yazarlar da var. Yazarların yazdıklarını öykü olarak mı, hikâye olarak mı adlandırdıkları üzerine önemli tespitler var soruşturmada.

Derginin kapağa taşıdığı “Hikâye mi öykü mü?” başlıklısoruşturmaya katkıda bulunan yazarlar ve kaleme aldıkları metinler şöyle: Rasim Özdenören “Öykü Hikâyeye Karşı”, Âlim Kahraman “Hangisini Demeli: Hikâye mi Öykü mü?”, Necati Mert “Hikâye de, Öykü de” Murat Yalçın “Öykü Hikâye Ayrımı”, Ethem Baran “Öyküye Hikâye Denir mi?”, Şaban Sağlık “Her Öykü Hikâyedir Amma Her Hikaye Öykü Değildir?, Sadık Yalsızuçanlar “Gelenekselden Moderne Hikâyeden Öyküye”, Recep Seyhan “Öykü-Hikâye Farkı Üzerine” ve Dinçer Eşitgin “Dil Akar Yatağını Bulur, Hikâyeler Öyküler Arasından”

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?