banner39

Hattat Hüseyin Kutlu'nun Kırk Hadis Sergisi Yıldız Holding Sergi Salonunda açıldı

Hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencilerinin “el-emin; samimiyet ve güven” temalı hadislerden ilham alınarak hazırlanan "Kırk Hadis Sergisi’" 11 Kasım Pazartesi günü Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu'nda ziyarete açıldı

Kültür Sanat 11.11.2019, 17:04 11.11.2019, 18:14
Hattat Hüseyin Kutlu'nun Kırk Hadis Sergisi Yıldız Holding Sergi Salonunda açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığının öncülüğünde ünlü Hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencileri tarafından “el-emin; samimiyet ve güven” temalı hadislerden ilham alınarak hazırlanan "Kırk Hadis Sergisi’" 11 Kasım Pazartesi günü Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu'nda ziyarete açıldı.

Yıldız Holding yönetim kurulu başkan yardımcısı Ali Ülker, açılışta yaptığı konuşmada,  Hattat Hüseyin Kutlu beyin ve degerli talebelerinin ortaya çıkarttığı eserler ziyaretçilerin görüsüne sunuldu.

Yıldız  Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker açılışta şu konuşmayı yaptı:

Değerli Dostumuz,

Ülkemize sağladığımız ekonomik katkıların yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlerle de topluma fayda sağlama misyonunu sahipleniyoruz.

Yıldız Holding olarak günümüze kadar bu amaca uygun pek çok projeyi destekledik.

Geçmiş dönemde Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde gerçekleştirilen, Hz. Muhammed (S.A.V.)'in kutsal vasıflarını anlatan 'Hat Sanatının Şaheserleri Hilye-i Şerifeler' Sergisi'ni ve Kur'an-ın ilk nüshaları olarak kabul edilen eserlerin yer aldığı "1400. yılında Kur'an-ı Kerim Sergisi'ni, yakın dönemde ise 'Esma'ül Hüsna' ve 'Esma'ün Nebi' hat sergilerini; Türk tezhip ve kalem işi sanatlarının öncü ismi Naciye Subaşı'nın 'Aşk' isimli sergisini sanatseverlerle buluşturduk.

Yine; Ekrem Hakkı Ayverdi'nin  koleksiyonundan önemli hat sanatı örneklerini bir araya getirdiğimiz Uğur Derman'ın küratörlüğünü üstlendiği "Ekrem Hakkı Ayverdi'nin Kalem Güzelleri" sergisi de büyük ilgiye mazhar oldu.
Bugün ise Yıldız Holding Holding olarak Mevlid-i Nebi Haftası'nın manevi iklimine uygun olarak  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, değerli ve tezhip eserleriyle ifade ettiği "Kırk Hadis Sergisi"ne ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz.
Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlid Kandili vesilesiyle özel bir sergi gerçekleştirdik ve sergi kitabının hazırlanmasına vesile olduk. Bu kitaba konu olan  sergimiz "El-Emin, samimiyet ve güven" temalı 40 hadisten oluşuyor.
10 ilde tercümesi yapılarak basılan bu eser, Hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencileri tarafından yazıldı; tezyinatı ise Müzehhibe Şehnaz Özcan ve öğrencileri tarafından yapıldı.
Kütüphanenize zenginlik katacağına inandığım bu kitabı ve sergiyi hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere, değerli hocalarımıza ve birbirinden yetenekli öğrencilerine, Yıldız Holding adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?