Hendese'den 'Şehir' özel sayısı

Hendese Dergisi son sayısında şehirleri dizayn eden insanları ve insanların hayatını dizayn eden şehirleşmeyi ele alıyor

Kültür Sanat 29.04.2014, 11:20 29.04.2014, 11:20
Hendese'den 'Şehir' özel sayısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mühendis ve mimarlardan oluşan bir ekip tarafından çıkarılan Hendese Dergisi’nin üçüncü sayısı yayımlandı.

Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) tarafından yayımlanan Hendese, son sayısında “Şehir ve İnsan” temasını irdeliyor. Şehirleri dizayn eden insanların ve insanların hayatını dizayn eden şehirleşmenin farklı bir bakış açısıyla ele alındığı dergide konusunda uzman mimar, mühendis, sosyolog ve şehir plancılarının değerlendirmeleri bulunuyor.

Derginin Şehir ve İnsan sayısının editör yazısında “Yeniden İslami şehirler inşa edemediğimiz sürece, insanlığa bir şey söyleyemeyeceğimizi, medeniyeti yeniden inşaa edemeyeceğimizi söyleyebiliriz. Eğer biz bir söz söyleyemiyorsak başkalarının söylediklerini dinlemek durumunda kalırız” deniliyor.

Hendese’nin bu sayısında ‘şehir ve insan’ olgusunu farklı yönlerden ele alan makalelerin yanı sıra Meteoroloji Uzmanı Mikdat Kadıoğlu ile kentleşme ve kentleşmenin insan hayatına etkileri üzerine geniş bir röportaj yer alıyor. Dergide ayrıca ‘sakin şehirler’ üzerine inceleme ve röportajlar var.

Dergi, TEKDER İstanbul Şubesi’nden ücretsiz olarak temin edilebilir. Ayrıca derginin internet sitesi www.hendesedergisi.com üzerinden de okunabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?