banner39

Hobsbawm, mezardan yazmaya devam ediyor!

Mesele bu sayısında tarih, tarihçilik ve tarih yazımı konusunu işliyor. Bu çerçevede E. J. Hobsbawm imzalı “Evrensel ve kimlik arayışı arasında tarihçi” yazısına da yer veren dergi, yazının dosya konusu için yazıldığını belirtiyor. Oysa 1917’de Mısır’da doğan Hobsbawm 2012 yılında öldü.

Kültür Sanat 03.08.2015, 15:43 03.08.2015, 15:47
Hobsbawm, mezardan yazmaya devam ediyor!

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Türkiye’de sol epeydir tarih konusuyla yakından ilgileniyor. Bu ilgi tuhaf birlikteliklere de zemin hazırlıyor. Örneğin evvelden burun kıvrılan Erdoğan Aydın tipi tarihçilik eleştirel ve teorik yönü olan dergilerde dahi baş tacı edilebiliyor.

Mesele dergisi bu sayısında tarih yazımı konusunu çeşitli yönleriyle ele alıyor. Dergi dosya konusu için “E. J. Hobsbawm, tarihçinin ikilemini yazdı” diyor. Oysa Türkçede kitapları en çok basılan ve rağbet gören batılı Marksist tarihçi Hobsbawm 1 Ekim 2012’de öldü!

Yazarın “Evrensel ve Kimlik Arayışı Arasında Tarihçi” yazısı dışında dergide yer alan yazılar şunlar: Ali Akay, postyapısalcı tarih yaklaşımını “Tarih Nereye Doğru Bakmakta?”başlıklı yazıda tartışıyor. Can Semercioğlu, Bülent Somay’la Tarih, Otobiyografi ve Hakikat’i konuşuyor: “1915’te Ayrı Olan İki İrade, 1923’te Buluştu” başlıklı söyleşi solun azınlıkçı tarih telakkisi bakımından ilginç. Gülhan Balsoy, kadınların gözünden yazılan tarihi “Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Tarihçiliği üzerine” yazısında ele alırken Slavoj Žižek, “Tarihselciliğe Karşı Tarih” başlıklı yazısında tarihselci göreciliği ve yanlış tanımayı tartışmakta. Candan Yıldız, Özlem Kaya ve Ayhan Işık’la “Resmi Tarih Nasıl Aşındırılır?” başlığıyla sözlü tarihçiliği ve resmi tarihi konuşuyor. Gün Zileli, Ulysses’te Stephen Dedalus’un dediği gibi “tarih hâlâ uyanmaya çalıştığımız bir kâbus” çerçevesinde tarihçilik ve yalan ilişkisini yazmış: “Stalinist Tarih Yazımının Yöntemleri” başlıklı bu yazı son derece “uzun” ve girift bir tarihsel sürecin dinamiklerini daha da önemlisi aştıklarını sananlarda dahi varlığını sürdürüşünü anlamak bakımından önemli.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?