İbn-i Haldun uluslararası sempozyumla anılıyor

Bugün başlayan ve birçok akademisyen, tarihçi, sosyolog, yazar ve gazetecinin katıldığı, iki gün süren uluslararası sempozyumda İbn-i Haldun'un hayatı, eserleri ve bilim dünyasındaki etkileri tartışılacak

İbn-i Haldun uluslararası sempozyumla anılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyaca ünlü düşünür İbn-i Haldun, bugün başlayan 'Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu'nda anılıyor.

Uluslararası İbn Haldun Topluluğu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen sempozyuma Şerif Mardin, Numan Kurtulmuş, Recep Şentürk, Ali Mazrui, Bruce Lawrence, Syed Farid Alatas, Stephen Dale, Bayram Sevinç, Bruce Lawrence, Farrukh Nawaz Kayani, Abdul-Hakim al-Enis, Jihad Hashim Brown, Igor L. Alexeev, Heba Raouf, Muqtedar Khan, Irina Vainovski, Merdan Güneş, Süheyb Ögüt, Yasin Aktay, Tahsin Görgün ve Cengiz Tomar gibi akademisyen tarihçi ve sosyologlar ile gazeteci ve yazarların katılması bekleniyor.

Bağcılar Holidayy inn otelinde düzenlenecek olan sempozyumda, İbn-i Haldun'un hayatı, eserleri ve bilim dünyasındaki etkileri ve İbn-i Halduncu Açıdan Güncel Teori ve Yöntem Sorunları, Osmanlı Dünyasında İbn-i Haldun’un Siyasi ve Iktisadi Mirası, Güncel Iktisadi Meselelere İbn-i Halduncu Yaklasımlar, İbn-i Halduncu Açıdan İslami İlimlerin İhyası, Devlet ve Siyaset gibi konuların yanısıra, Arap baharı ile Taksim Gezi olaylarının da İbn-i Halduncu bakış açısıyla incelenmesi yer alıyor.

Açılış konuşmasını Ali Mazrui'nin yapacağı sempozyuma ünlü sosyolog Prof. Dr. Şerif Mardin de onur konuğu olarak katılacak.

14. Yüzyıl'da Kuzey Afrika'da yaşayan siyaset, sosyoloji ve tarih bilimi üzerine önemli eserler kaleme alan İbn-i Haldun için düzenlenen sempozyuma katılacak  akademisyenler ise başta Türkiye olmak üzere, Cezayir, Hindistan, Malezya, BAE, Mısır, Suriye, Kuveyt, Romanya, İsrail ve Fas'tan... 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2013, 09:51
banner53
YORUM EKLE

banner39