banner39

II.Abdülhamit'in eseri: Yıldız Porselen

Geleneksel Türk çini sanatının günümüze kadar taşınmasına vesile olan Yıldız Porselen Fabrikası hala ilk gün gibi seri bir şekilde üretime devam ediyor.

Kültür Sanat 20.01.2011, 11:53 20.01.2011, 12:21
II.Abdülhamit'in eseri: Yıldız Porselen

İslam Gemici / Dünya Bülteni

Sultan 2. Abdülhamid’in insanlığa hediye ettiği eserlerden biri de Yıldız Porselen Fabrikasıdır. Geleneksel Türk çini sanatının devamını sağlamak için inşaa edilen müze-atölye, Sultan’ın ömrünü geçirdiği Yıldız Sarayı bahçesinde yer almaktadır.

Bir rivayete göre 1890, bir başka rivayete göre de 1892 senesinde kuruluşuna başlanan Yıldız Çini Fabrika-i Hümayûn, 1894’de tamamlandı. Öncelikle Osmanlı Saraylarının ihtiyaçları karşılanıyordu. Fabrika, Fransız Serves ve Limoges şirketinden ithal edilen teknolojiyle imalata başladı.
1894 depreminde büyük hasar gören fabrika, İtalyan mimarı Raimondo D’Aronco tarafından onarıldı. Sultan 2. Abdülhamid’in tahttan indirilmesiyle beraber imalatına ara veren Yıldız Porselen, 1911 senesinde faaliyetine yeniden başladı.

İstiklal Harbi esnasında sıkıntısı çekilen telgraf tellerini birbirine bağlamakta kullanılan kaolin fincanlarının üretimini de yapan fabrika, 1957’de Sümerbank’a devredildi. Karşılaştığı bütün bâdirelere rağmen imalata devam eden Yıldız Porselen, geleneksel Türk Çini Sanatı’nın dünyaya tanıtılmasında mühim rol oynadı.

Günümüzde TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na bağlı olan fabrikada üretim tamamen el emeği, göz nuruna dayalı olarak yapılmaktadır.

Porselen çamuru; kaolen, feldispat ve kuvarsın cam suyuyla karıştırılmasından elde edilir. Bu çamur, el ile hazırlanmış alçı kalıplara dökülür. Kalıptan çıkarılan ham porselen rötuşlanıp, bisküvi pişirimi için fırınlanmağa gönderilir.

Sır altı çalışılacak ürünler, sır pişiriminden sonra “el dekor atölyesi”ne getirilir. Sır üstü çalışılacak mamûller ise, sırlandıktan sonra sır pişirimine gönderilir.

Atölyede çeşitli boyalarla üzerlerine resimler, motifler çizilir. “Dekorlama” denilen bu resimleme işi klasik ve serbest stil olarak ikiye ayrılır.

Üzerleri resimlenen porselenler, boya pişirimine gönderilir. Boya pişirimi tamamlanan ürünler “altın dekoru” yapılmasının ardından, bu defa da altın pişirimine giderek son halini alır.
Hem bu çileli ve zevkli uğraşıya şahit olmak hem de üretilen porselenlerden almak isterseniz, İstanbul’daki Yıldız Porselen Fabrikası’na uğrayın.


banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?