banner39

III. Uluslararası Abdürreşid İbrahim Sempozyumu

“Uluslararası Abdürreşid İbrahim Sempozyumu”nun üçüncüsü Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapıldı. İlki Konya’da, İkincisi Tokyo’da yapılan sempozyumun bu yılki alt başlığı “Geçmişten Günümüze Rusya Müslümanları ve Matbuat Hareketleri” idi.

Kültür Sanat 06.07.2015, 12:27 06.07.2015, 12:27
III. Uluslararası Abdürreşid İbrahim Sempozyumu

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dil Kurumu, Ankara Üniversitesi ve Kazan Federal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Kazan Tarih ve Şarkiyat Enstitülerinin işbirliğiyle ünlü din âlimi, düşünür ve seyyah Abdurreşid İbrahim'in anısına düzenlenen “Uluslararası Abdürreşid İbrahim Sempozyumu”nun üçüncüsü Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapıldı. İlki Konya’da, İkincisi Tokyo’da yapılan sempozyumun bu yılki alt başlığı “Geçmişten Günümüze Rusya Müslümanları ve Matbuat Hareketleri” idi.

26-29 Haziran günleri arasında yapılan sempozyum ilk günkü açılış konuşmalarının ardından başladı. Açılış konuşmalarında Prof. Dr. Linar LATİPOV (Kazan Federal Üniversitesi Rektör Yardımcısı), Prof. Dr. Ramil Hayrutdinov (KFÜ Milletlerarası İlişkiler, Tarih ve Şarkiyat Enstitüsü Müdürü), Prof. Dr. Hayati Develi (Yunus Emre Enstitüsü Başkanı), Turhan Dilmaç (T. C. Kazan Başkonsolosu), Prof. Dr. Derya Örs (Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı), Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin (Türk Dil Kurumu Başkanı) ve Prof. Dr. İskander Gilyazov (KFÜ Tatar Bilimi ve Türkoloji Bölümü Başkanı) konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Derya Örs konuşmasında Tokyo’da yapılan “Abdürreşid İbrahim’in İzinde Sempozyumu”nun ardından üçüncü sempozyumun da gerçekleşmesinin anlamlı olduğunu belirtti. Ayrıca Örs, geçmiş yüzyıllarda Müslüman dünyasının matbuat vasıtasıyla birbirlerinden haberdar olduklarını ve yaşadıklarını yazıya geçirdiklerini ifade ederek “Böyle toplantılar Türk-İslam dünyasının 19. yüzyıldaki fikir hareketlerinin nasıl doğduğunu ve ne gibi sorunlara çözüm aradıklarını yeniden düşünmemizi sağlayacaktır.” dedi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa S. Kaçalin ise açılış konuşmasında, bir zamanların yaşayan dili olan Abdürreşid İbrahim’in dili nasıl kullandığını, nerelere götürdüğünü öğrenmek bakımından sempozyumun faydalı olacağını ifade etti.

İkinci gün oturumları Kazan Federal Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler, Tarih ve Şarkiyat Enstitüsü binasında yapıldı. Türkiye, Rusya ve Japonya’dan kırk bilim adamının katıldığı altı oturumun ardından uzun süren bir değerlendirme toplantısı oldu.

Sempozyum sonrasında yakın bölgedeki Türk boylarının geçmişteki ve bugünkü kültür miraslarını görmek amacıyla geziler yapıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?