banner39

İLEM'den 'İslamcı Dergiler Sempozyumu'

13 - 14 Mart'ta yapılacak İslamcı Dergiler Sempozyumu’yla Türkiye'de İslamcılık düşüncesi ilk defa ‘tefekkürün kalesi’ olan dergiler üzerinden ele alınıyor

Kültür Sanat 03.03.2015, 12:13 04.03.2015, 12:02
İLEM'den 'İslamcı Dergiler Sempozyumu'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’de 1960-1980 arasında yayımlanan ve ülkedeki İslamcılık hareketinin seyrini önemli ölçüde şekillendirmiş olan dergiler Üsküdar’da düzenlenen sempozyumda ele alınıyor.

İslamcılık düşüncesi bağlamında tartışılan konuları, kavramları ve özneleri derli toplu bir şekilde ortaya çıkarmak ve Türkiye’de İslamcılık Düşüncesinin gelişim ve seyrini ortaya koymak amacıyla İlmi Etüdler Derneği (İLEM) İslamcı Dergiler Sempozyumu düzenliyor.

1960-1980 arasında çıkmış ve Türkiye İslamcılığının seyrini önemli ölçüde şekillendirmiş olan Mavera, Hilal, Düşünce, Diriliş, Tohum, İslam Medeniyeti, Büyük Doğu, Şura, Tevhid, Çatı, Milli Gençlik, Akıncı, Yeniden Milli Mücadele, Edebiyat ve diğer birçok dergi hakkında sunum ve müzakerelerin yapılacağı "Türkiye'de İslamcı Dergiler: 1960-1980" başlıklı sempozyum, 13-14 Mart tarihinde Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

İki gün sürecek sempozyumda Necdet Subaşı, Alev Erkilet, Vahdettin Işık, Metin Karabaşoğlu, Cevat Özkaya, Asım Öz, Ali Göçer gibi isimlerin yanında birçok akademisyen dönemin dergileri üzerine tebliğler sunacak. Dönemin yayıncılığında bizzat rol almış ve dergicilik alanındaki gelişmelere yakından tanıklık etmiş İsmail Kazdal, Beşir Eryarsoy, Turan Koç, Hasan Güneş, Süleyman Arslantaş, Şule Yüksel Şenler ve Selahaddin Eş Çakırgil gibi isimler ise özel bir oturumda bir araya gelecek.

2014 yılında İLEM bünyesinde başlatılan İslamcı Dergiler Projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 3 bin sayı derginin içeriği kataloglanırken, yaklaşık 15 bin sayfa dergi ise dijital ortama aktarıldı. Bu çalışmaların yanında, düzenlenecek olan sempozyum ile birlikte İslamcılığın geçmiş perspektifi ile gelecek vizyonu arasında bir köprü kurulmaya çalışılacak.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?