banner39

İran'da Paulo Cuelho yasağı yok

Paulo Cuelho'nun kitaplarının İran'da yasaklandığı iddialarını yerinde inceleyen Dünya Bülteni Yazarı Cihan Aktaş, iddiaların doğru olmadığını gördü.

Kültür Sanat 17.01.2011, 17:42 17.01.2011, 18:11
İran'da Paulo Cuelho yasağı yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Bülteni Yazarı Cihan Aktaş, İran'da Paulo Cuelho'nun kitaplarınnı yasaklandığı yönündeki iddiaları yerinden yaptığı incelemeler sonucu yalanladı. Aktaş, bölgede yaptığı kısa araştırmadan sonra edindiği izlenimleri Dünya Bülteni'ne değerlendirdi.

Cihan Aktaş değerlendirmesinde şunları söyledi: "İran'da Paulo Cuelho'nun kitapları halihazırda yasak değil. Yetkililer bu konuda bir açıklama yapmaya gerek duymadıklarını, çünkü Cuelho'nun yayıncısının açıklamalarının hiç bir şekilde gerçekleri yansıtmadığını dile getiriyorlar.

Cuelho'nun yayıncısı, Karavan Yayınları sahibi Araş Hicazi'nin siyasal muhalefeti nedeniyle karşı karşıya kaldığı sorunlar bağlamında İran'da çok satılan eserleri Karavan yayıneviyle özdeşleşen ünlü yazarın adını kullandığı dile getiriliyor.

Paulo Cuelho da yayıncısının kitaplarına getirilen yasaklarla ilgili açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığını, daha önce sitesinde yaptığı açıklamaların bu konuda yanlış ve eksik bilgilerle yanıltılmasından ileri geldiğini belirtti yayınladığı tekzipte."

COELHO 'KİTAPLARIM YASAKLANDI' DEMİŞTİ

Doksanlı yıllardan itibaren  "Simyacı", "Zahir", "Portobello Cadısı" gibi kitaplarıyla dünyanın pek çok ülkesinde çoksatanlar listelerinin başında yer alan Brezilyalı yazar Paulo Coelho, internet üzerindeki kişisel blogunda, kitaplarının satışına İran'da yasak getirildiğini ileri sürmüştü.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?