banner39

İran'da tezyinin sultanı Tahirzade Behzat sergisi

Tahran Sadabat Sarayı'nda düzenlenen sergide tezyin sanatının en önemli temsilcilerinden Tahirzade Behzat'ın resimleri ve kişisel eşyaları sergileniyor

Kültür Sanat 16.02.2015, 13:10 16.02.2015, 13:10
İran'da tezyinin sultanı Tahirzade Behzat sergisi

İran'ın başkenti Tahran'da açılan bir sergi, ünlü ressam Tahirzade Behzat'ın resimlerini ve resim yaparken kullandığı eşyaları sanatseverlerle buluşturdu. Sergi Sadabat Sarayı’nda düzenleniyor.

Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında 1937'de imzalanan anlaşmaya da adını veren Sadabat Sarayı günümüzde sergilere ev sahipliği yapıyor. Sarayın salonları zaman zaman İranlı sanatçıların eserlerini ağırlıyor. 

Sergide yer alan tüm malzemeler, ünlü sanatçı Tahirzade Behzat'a ait. Farklı fırçalar ve boyalarla çok sayıda resme hayat veren Behzat, sarayların süslenmesi için başvurulan ilk isimdi. Tahirzade Behzat’ın resim çalışmalarının çoğu tarihi olaylar ve isimlerden oluşuyor.

 Behzat'ın eserlerinin bazılarında ise edebi eserlerde yer alan konulara rastlamak mümkün. Ancak İranlı ressamın en önemli özelliklerinden biri gerçekçi çizimleri. Tahirzade Behzat'ın eserlerini buluşturan sergide, sanatçıya verilen teşekkür ve ödül belgeleri de var.

Tahirzade Behzat, 1889'da Tebriz'de dünyaya geldi. Sanat çalışmalarını İran'ın yanı sıra Tiflis ve İstanbul'da sürdürdü. Hat ve minyatürle ilgilendiği İstanbul'da dersler verdi, Müzeyyenü'l Sultan lakabıyla anıldı. 

İstanbul'un ardından yeniden İran'a dönen sanatçı, halı ve fayans desenleriyle de ilgilendi. İran'daki en önemli minyatür sanatçılarından biri olan Tahirzade, 400'e yakın makale ve sanat çalışmasına imza attı. Tahirzade'nin minyatür ve halı desenleri çok ilgi görüyor. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?