banner39

İslam Ekopolitiği İstanbul'da konuşuluyor

İlmi Etüdler Derneği 'İslami Ekonomi Politik Bağlamında İslami Finans'ın Güncel Meseleleri" konferansı düzenliyor.

Kültür Sanat 16.09.2010, 16:48 16.09.2010, 17:02
İslam Ekopolitiği İstanbul'da konuşuluyor


Dünya Bülteni / Kültür Servisi

İlmi Etüdler Derneği 17 Eylül Cuma saat 19:00'da 'İslami Ekonomi Politik Bağlamında İslami Finans’ın Güncel Meseleleri' konferansını düzenliyor.

Konferansı Durham Üniversitesi'nde School of Governmant and International Affeirs bölümünde görev yapan Dr. Mehmet Asutay verecek.

İlmi Etüdler Derneği'nden yapılan açıklamada 'Günümüzde İslam ekonomisi tartışmalarını yerini İslami finans tartışmalarına bırakırken meselenin hala derinlikli bir biçimde tartışıldığını söylemek mümkün gözükmüyor.

Genellikle teorik bir bağlamda değil de güncel meseleler etrafında ele alındığı için İslam ekonomisi çalışmalarından beklenen birikim elde edilebilmiş değil. Bu sebeple günümüzün iktisadi sistemine gittikçe daha fazla eklemlenen bir tartışma alanı ile karşı karşıyayız.' ifadeleri kullanıldı.
 

Dr. Mehmet Asutay kimdir?

Dr. Mehmet Asutay, Durham Üniversitesi School of Government and International Affairs bölümünde, özellikle Orta Doğu, İslami Politik Ekonomi ve Fnans alanlarını içeren Ekonomi Politik dersleri vermektedir.

Dr. Asutay, İslam Ekonomisi, bankacılık ve finans; Orta Doğu ve İslam ülkelerinde ekonomi; ekonomi politik ve ekonomik gelişim konularında dersler verip, master ve doktora araştırmalarına danışmanlık yapmaktadır. Durham İslami Finans Programı’nın koordinatör yardımcılığını yürüten Asutay, ayrıca İslami Finans master programının ve Durham İslami Finans Yaz Okulu’nun içerik koordinatörlüğü vazifesini yürütmektedir.

Review of Islamic Economics dergisinde editörlük, American Journal of Islamic Social Sciences dergisinde yardımcı editörlük görevi yürütmekte ve Borneo Journal of Business and Economics de dahil olmak üzere çeşitli akademik dergilerin yayın kurulunda yer almaktadır.

Ekonomi ve siyaset ilişkisi ve bu ilişkinin Türkiye’deki kronik ekonomik istikrarsızlık üzerindeki etkisi hakkındaki kitapları 2011 Routledge tarafından yayımlanacaktır.

Asutay ayrıca şu an islami Fİnans hakkında iki kitabın editörlüğünü yapmaktadır. Edward Elgar’s Critical Thinking Serisinin 2011 yılında yayınlanacak ciltlerinin İslam Ekonomisiyle ilgili bölümlerinin editörlüğünü yürütmektedir.

Asutay’ın İslam ahlak ekonomisi, İslami bankacılık ve finans; Ortadoğu ekonomileri ve Türkiye’nin ekonomi politiği konulu makaleleri çeşitli dergilerde yayımlanmıştır.

finans2.jpg

 

Yorumlar (1)
talip emin 13 yıl önce
ingiltere kaynaklı oldu mu durup şöyle bir düşünmek gerekiyor. islamın yeni dünya düzenine eklemlenmesi projelerinin sayısı az değil.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?