İslâmcılığın tarih telakkisi

İtibar, ikinci yılının son sayısı olan Eylül sayısında Ercan Yıldırım’ın aktüel İslâmcılık dolayımında İslâmcıların tarih telakkisinin oluşumuna tesir eden isimlere temas eden yazısı dikkat çekiyor

İslâmcılığın tarih telakkisi

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Kapağında geçtiğimiz günlerde vefat eden şair Sedat Umran'ı ve savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral'ı gündeme getiren İtibar, Hasan Aycın'ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Türk şiirinin önemli isimlerini bir araya getirmesinin yanı sıra, genç isimlere yer vermesiyle tanınan dergi bu ay da yeni imzalara sayfalarında yer veriyor.

Ercan Yıldırım "Aktüel İslamcılığın Kaynakları" başlıklı yazısında İslâmcılığın yakın tarih değerlendirmelerindeki değişime odaklanıyor. Yıldırım, önce Osmanlı İslâmcılığının doğuşu, öne çıkan isimleri ve Cumhuriyet devrinde yaşanan kırılmalar üzerinde duruyor. Ardından 1980 sonrasında yaşanan sol-liberal etkileşimlere ve bunların yol açtığı kırılmalara temas ediyor. Yazı şu cümlelerle nihayete eriyor: "Bu yüzden İslamcıların en kısa zamanda okuma kaynaklarına özen göstermesi, daha seçici olması gerekir. İslamcıların neyi kimden okudukları ve bunların sonuçlarını mutlaka sağlama yapmaları gerekir.

Batıdaki fikri ve siyasi yönelimleri çok iyi bildiği halde, yalnızca kendi kaynakları üzerinden İslamcılık siyaseti geliştiren erken dönem İslamcıları gibi günümüz İslamcılarının da "kendi temel kaynaklarına" dönmesi elzemdir."

Pek çok şairin şiirlerinin yer aldığı dergide Cevdet Karal, Suavi Kemal Yazgıç, Emel Özkan, Tuba Kaplan, Orkun Elmacıgil ve Saim Nacar öne çıkıyor. Derginin öykü sayfalarında ise Işık Yanar'ın "Mezarlığa Bakan Sandalyeler", Aykut Ertuğrul'un "Garip Azzam", Müzeyyen Çelik'in "Yetiş Mihrimah Hanım Yetiş", Numan Altuğ Öksüz'ün "Pembe Gülüş" ve Zekiye Yaldız'ın "Sinek" öyküleri bulunuyor. Zeki Bulduk ise altı kısa öyküyle okuyucusuyla buluşuyor.

Mustafa Ruhi Şirin'in Sedat Umran ile ilgili tuttuğu günlükleri de dikkat çekiyor. M. Fatih Andı şiir üzerine yazılarına Sezai Karakoç'la devam ediyor. Ayrıca, İbrahim Tenekeci'nin "Paranın Seyri ve Koleksiyonculuk" yazısı dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 14:10
banner53
YORUM EKLE

banner39