banner39

İsmet Özel: Şiir tetikte gider

Şiiri anlamanın dil ile başladığını belirten İsmet Özel, şiir eğitimi verilmemesinden yakındı

Kültür Sanat 08.04.2009, 06:27 02.12.2018, 18:25
İsmet Özel: Şiir tetikte gider


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

"Şiir tetikte gider" adıyla İsmet Özel bu kez Tarık Zafer Tunaya kültür Merkezinde sevenleriyle şiir üzerinde konuştu. Şiirin nereye gittiği, nereden geldiği ve bizler için neler ifade ettiği ya da etmesi gerektiği hakkında fikirlerini sunan İsmet Özel söyleşiye, Türkiye'nin gündemde olan Barack Obama'nın Türkiye ziyaretinden ve TBMM'de yapmış olduğu konuşmadan aldığı detaylarla başladı.

Şiiri anlamanın dil ile başladığını, doğru manayı anlamanın dilin en iyi şekilde kullanılması gerektiğini söylerken, şu zaman itibari ile Türkçenin mana yönünden gitti-gidecek bir hale geldiğini vurgulayan Özel konuşmasına şöyle devam etti:

"Osmanlıda şiir; eğitimin bir yansıması, eğitimin döndüğü bir eksendi. Okullarda şiir eğitimi verilmez fakat okuma bilsin ya da bilmesin herkes şiir hakkında bir fikre sahip olur şiirin bir güzellik ifade edip etmediğini anlardı. Bu kazanılmış olan bir şahsiyetten ileri gelmektedir. Cumhuriyetten sonra yapılan tercüme şiirleri durumu tersine çevirmiş mananın tamamen kaybolmasına neden olmuştur."

Örnek olarak okuduğu eski ve yeni tercüme şiirleri ile konuyu özetlerken okunan şiirler salonda eğlenceli dakikaların yaşanmasını sağladı.

Ayrıca şiirin Osmanlıdaki ve bizim kültürümüzdeki yerinden bahsederken, şiirin kesinlikle zamanının politik fikirlerinden, şairin felsefi ve dini düşüncelerinden ayrı düşünülmemesi gerektiğini vurguladı.

Bir saatten fazla süren söyleşi, 20 Nisan pazartesi günü saat 18.30'da Taksim Tarık Zafer Tunaya Kültür merkezinde tekrar düzenlenecek...

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?