banner39

İstanbul şiirleri yazılamıyor

Akıbeti belirsizleşen “Maslak 1453” projesini İstanbul’a yaklaşmakta olan büyük fırtınanın habercisi olarak değerlendiren Osman Hakan A.’nın Hürriyet Gösteri’deki yazısı aynı zamanda kentsel dönüşümü ele alıyor

Kültür Sanat 25.03.2013, 11:50 25.03.2013, 11:50
İstanbul şiirleri yazılamıyor

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Mekanı zamanın büzüşmesi, zamanı ise mekanın genişlemesi olarak gören Bergson'dan yola çıkan Osman Hakan A., daha önce İstanbul'un çevresinde hayat bulabilen büyük konut ve AVM projelerinin İstanbul'un içine doğru ilerlediği tespitini yapıyor. Asıl tehdidin veya mekansızlaşmanın Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde mahallelerin birer AVM-Konut Projesiyle sağlanmakta olduğuna dikkat çekiyor.

Maslak 1453 projesinin reklam metnini "İstanbul Mekansızlaşma 'Maslak 1453" başlıklı yazısında çözümleyen Osman Hakan A. yazısını İstanbul'un kültürel imgesinin çözülüşüne dair çarpıcı bir  paragrafla bağlıyor: "Modern şiirimiz İstanbul'dan yol aldı, İstanbulluluk bilincini ve kültürel kimliğimizi İstanbul oluşturdu; postmodern dönemde yazılan şiirlerimizin de İstanbul'dan yol alması gerekiyor. Ama maalesef bugün İstanbul şiirleri yazılamıyor artık. Bunun nedeni, zihnimizde adım adım yok edilen İstanbul ve İstanbulluluk bilincidir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?