banner15

İstanbul'a iki kitap fuarı da yetmez 3'sü şart

CNR Kitap Fuarı, organizatörlerinden Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, İstanbul'a yılda iki fuarın yetmeyeceğini, Anadolu yakasında da bir kitap fuarı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul'a iki kitap fuarı da yetmez 3'sü şart

Her yıl düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı’nın ardından bu yıl başka bir kitap fuarı daha İstanbul'da okurlara kapılarını açtı. Bu kez kitapseverler hem kitaplar hem sevdikleri yazarlarla Yeşilköy'de buluşuyor.

Fuara katılan kitapseverler, indirimli fiyatlardan ve aradıkları eserleri bulmaktan ötürü mutlu olduklarını, değişen bir ülkede yaşadıklarını yılda bir kaç kez düzenlenen kitap fuarları sayesinde daha yakından hissettiklerini ifade ettiler.

FUARLAR HEYECAN VERİCİ

İmza günleri, konferanslar ve söyleşilerle CNR kitap fuarı oldukça renkli. Fuarda kitaplarını imzalayan Alper Canıgüz de fuarların her zaman heyecan verici bir tarafının olduğunu söylerken, "Ben ilk defa buraya geliyorum. Okurları da bekliyoruz, geliyorlar sohbet ediyoruz, gayet güzel." dedi.

TÜYAP kitap fuarıyla birlikte CNR kitap fuarının düzenlenmesinin memnun edici olduğunu ifade eden kitapseverler, fuarların sayısının artmasını diliyorlar. En yenilikçi kitap fuarı sloganıyla açılan CNR Yeşilköy Kitap Fuarı 150'yi aşkın yayınevini aynı çatı altında bir araya getirdi. Hedeflenen ziyaretçi sayısı ise 200 bin.

KİTAPSEVERLERE DAVET

Stantlarda müşterilerini bekleyen yayıncılar, fuarın ilk gününün heyecanlı geçtiğini, TÜYAP'tan sonra CNR Kitap Fuarında da yer almanın kendilerini mutlu ettiğini söylerken, tüm kitapseverleri fuara davet ettiler. 

CNR Yeşilköy Kitap Fuarına girişler de otopark da ücretsiz. Fuarın organizatörlerinden Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, henüz yeni olduklarını söylerken, İstanbul'a yılda iki fuarın yetmeyeceğini, Anadolu yakasında da bir kitap fuarı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

İKİ KİTAP FUARI YETMEZ

Münir Üstün şöyle konuştu; "TÜYAP, büyük bir marka ve bu sene 34.sü yapılacak. Biz henüz birincisini gerçekleştiriyoruz. Henüz çok yeniyiz. Okuyucularımızın hangi kitapları okumak istedikleri konusunda ipuçları edinebileceğimiz bir 9 gün geçirmeyi planlıyoruz. İstanbul'un 17 milyon nüfusu var. BU 17 milyonluk ülkede TÜYAP'ın ziyaretçisi 450 bin civarında. Bu oran yüzde 10 bile değil.

Biz iki fuarla bu oranı sağlama mantığı ile yola çıktık. İki fuarın birbirini desteklemesini bekliyoruz. Ayrıca İstanbul'a iki tane kitap fuarı yetmez. En az bir tane de Anadolu yakasına yapmamız gerekiyor."      

Her yaştan binlerce insanın yeni yayınlarla tanışmak ve kitap sayfaları arasında kaybolmak için yolunu tutacağı yılın ilk kitap fuarının teması ise Sosyal Medya ve Çocuk.

BİR KİTABI 140 KARAKTERDE ANLATACAKLAR

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, sosyal medya konusunda bir ögrenciler arasında bir yarışma düzenlediklerini, CNR Kitap Fuarının temasının belirlenmesinde bu yarışmanın etkisinin olduğunu söyledi.

Bir de hangi kitap? diye tersinden okunan bir kitap yarışması var. Fuarın sonunda da bu yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verilecek. Ben İstanbul gibi bir şehre kitabın çok yakıştığını düşünüyorum. Milli Eğitim Ekibi olarak kitap fuarına her türlü desteği veriyoruz."

dunyabizim2.JPG görüntüleniyor

DUNYABİZİM YAZARLARINA ÖDÜL

Bu arada CNR Kitap Fuarı'nın katılımcılarından biri; Türkiye ve dünyada kültür ve sanata dair gelişmelerini özel haberler ve videolarla duyuran dunyabizim.com web sitesiydi. Bugüne kadar 15 binden fazla haberin yer aldığı site fuarda düzenlediği törenle yazarlarını ödüllendirdi.

Yılın ilk fuarının açılış gününde dunyabizim.com yazarları için ödül töreni de düzenlendi.  Törene, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de katıldı. dunyabizim.com editörlerinden Kerem Abadi, tüm Türkiye'yi tüm dünyayı, hem okur hem yazar olarak hedeflediklerini ifade etti. 

dunyabizim3.JPG görüntüleniyor

Kerem Abadi şöyle konuştu; "Tüm dünyayı tüm Türkiye'yi hedefliyoruz, hem okur, hem haber olarak. Böyle bir angajmanımız var. Öğreten ve değer katan insanların internet ortamında pek bilgilendirilmediklerini fark ettik ve bilgilendirmek istedik. 6 yazarımız bu noktada ödül aldı. İnternette en çok okunan ve paylaşılan kişiler kendileri. Haber ve yazıları çok okunan arkadaşlarımızı bu şekilde ödüllendirmek istiyoruz"

OLAĞANÜSTÜ GÜZEL BİR ŞEY

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ise, İstanbul'un ikinci bir kitap fuarına daha sahip olmasının çok sevindirici olduğunu ve bu fuarda dunyabizim.com'un da temsil edilmesinin olağanüstü bir güzellik olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ahmet Bilgili şöyle konuştu; "Ben bugün çok sevinçliyim. Çünkü, İstanbul ikinci bir kitap fuarını kazandı. İstanbul dünyanın kültür başkenti. Bu şehre bir kitap fuarı asla yeterli değildi. Hatta şimdi de yeterli değil, daha fazlası olabilir. Çünkü kitabın hiçbir zaman modası geçmiyor, geçmeyecek de.

dunyabizim1.JPG görüntüleniyor

Kitapların yanı sıra dunyabizim.com'un da bu fuarda temsil edilmesi olağanüstü güzel bir şey. Zira dunyabizim.com'un takipçileri, bilirler ki burada gerçekten iyi haber ver kültürel ilişkinin haberi var."

DUNYABİZİM.COM'UN ÖDÜL ALAN YAZARLARI

dunyabizim.com'un 2013 yılında en çok okunan yazar ödülünü, Mustafa Nezihi Pesen'e Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün takdim etti. Mustafa Nezihi Pesen, ödülünü aldıktan sonra

"Benim yaptığım bir haber, en çok okuyucuya ulaşan ve sosyal medyada en çok paylaşılan bir haber olmuş. Böyle bir sürpriz şaşırtıcı oldu. Hem bu fuara gelmek, hem de ödül almak sevindirici” diye konuştu.

dunyabizim.JPG görüntüleniyor

Söz yazarı ve bestekar Mehmet Kemiksiz ile yaptığı özel röportajı dolayısıyla Fatma Toksoy'a takdim edilen ödülü ise Kerem Abadi verdi. Toksoy, "Çok heycanlandım. Çok okunmak çok güzel bir şey. İlk defa kayıt cihazıyla yaptığım bir röportajdı. Daha önceki röportajlarım öyle değildi. Mehmet Kemiksiz Hocam'la röportaj yapmak da çok büyük bir zevkti."

dunyabizim.com'un en genç habercisi Fatma Mizan ise ödülünü Türkiye Yazarlar Birliği kurucularından Ahmet Kot'tan aldı.

CNR Yeşilköy Kitap Fuarı, 9 Mart'a kadar kitapseverleri ağırlayacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 19:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35