İstanbul'da İmam-ı Rabbani sempozyumu

İmam- Rabbani'nin günümüz insanına tanıtılması amacıyla yırtiçi ve yurtdışından 40 akademisyenin katılımıyla üç gün sürecek bir sempozyum düzenlendi

İstanbul'da İmam-ı Rabbani sempozyumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

17. Yüzyıl'da yaşayan önemli İslam alimlerinden İmam-ı Rabbani, İstanbul'da üç gün sürecek bir sempozyumla anıldı.

15 Aralık Cuma günü 14.00'da Haliç Kongre Merkezi'nde açılışı yapılan sempozyum, 16 - 17 Kasım tarihlerinde Üsküdar Bağlarbaşı Kongre Merkezi'nde devam etti.

Aziz Mahmud Hüdâyî Vakfı İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi (İSTAM)'nin koordinatörlüğünde, Üsküdar Belediyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin katkılarıyla düzenlenen sempozyumda yurt içi ve yurt dışından 40'a akademisyen, İmam-ı Rabbani'nin düşünce dünyasının günümüz insanına ilmi bir üslupla aktarılması için tebliğler sundu.

Asıl adı Ahmed Sirhindi olan İmam-ı Rabbani bir taraftan İslâmiyet'in Kur'ân ve sünnet çizgisinde yorumlanması ve toplumun hurâfelerden arındırılması için mücâdele etmiş, bir taraftan da tasavvuf yolunun tecrübelerine erişip edindiği bilgileri dostları ile paylaşmıştı. Yaşadığı dönemde özellikle Hindistan'da müslümanların din ve tasavvuf anlayışını düzene koymak için mücâdele etmiş, tekke ile medreseyi, sûfîlerle âlimleri uzlaştırmak için gayret sarfetmişti.

Dönemindeki yöneticilerin İslâm'a aykırı uygulamalarına sessiz kalmayan İmâm-ı Rabbânî hapsedilmeyi göze almış ancak ilkelerinden ve mücâdelesinden vazgeçmemişti. Sonunda çabaları ve mücâdelesi sonuç vermiş, müslümanların din ve tasavvuf anlayışında önemli bir canlanma ve yenilenme meydana gelmiştir. Bu yönleriyle o, toplumun din ve tasavvuf anlayışını yenileyen (müceddid) bir rehber olarak telakkî edilmiş ve kendisine "Müceddid-i Elf-i Sânî" (hicrî ikinci bin yılın yenileyicisi) lakabı verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 12:38
banner53
YORUM EKLE

banner39