banner15

İtibar 50. sayısında

Türkçe edebiyatın her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, 50. sayısı olan Kasım sayısında zengin bir içeriğin yanı sıra Metin Önal Mengüşoğlu’yla yapılmış bir söyleşiye de yer veriyor

İtibar 50. sayısında

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam eden İtibar’ın bu sayısının şairleri şöyle: Nadir Aşçı, Said Yavuz, Ali Emre, İbrahim Tenekeci, İbrahim Gökburun, Zafer Acar, Dilek Kartal, Tuba Kaplan, Zeynep Tuğçe Karadağ, Gökhan Ergür, Enes Kılıç, Abdullah İlhan, Ahmet Sarı, Leylâ İpekçi ve Emel Özkan. Ayrıca Samet Köse de bir Adonis şiirini Türkçeye kazandırmış.

Derginin Kasım sayısının öykü sayfaları da son derece zengin. Yıldız Ramazanoğlu, Necip Tosun, Zeki Bulduk, Hasibe Çerko, Yunus Emre Özsaray, Betül Nurata, Cemile Rumeysa Sağlam dergiye öyküleriyle katkıda bulunan isimler. Cihan Aktaş, “İki Avuç Fındık Oteli” ile otel yazılarına devam ediyor. Asım Gültekin ise İtibar’ın ellinci sayısında elli sayısını ele alan bir yazıyla dergiye katkıda bulunuyor.

İtibar’ın Kasım sayısında şair Metin Önal Mengüşoğlu ile Kâzım Berkay Özkardaş konuşmuş. Mengüşoğlu, ‘Rehberini doğru seçenin madeni pas tutmaz’ diyor. Söyleşinin hemen arkasından Nurettin Durman’ın Mengüşoğlu şiiri üzerine bir yazısı geliyor. Mengüşoğlu, şiiri, deneme yazıları ve diğer kitapları etrafında örgülediği cevaplarını şu satırlarla bitiriyor: “Müslüman’ın iman manzumesi hiçbir ideolojinin antitezi değildir. Müslüman muhalif de olmaz. O daima muvafıktır. Muhalefet İlahi Vahyin dilinde şeytanın vasfı olarak öğretilir. Daima muhalif mıntıkada durma, orada görünme alışkanlığı bence şov veya şarlatanlıktan başkası değildir. Müslüman fıtrata, vicdana, varlığa, var oluşa muvafık bir dünya ve ahret görüşüne ve modeline sahiptir. Aksiyon sahibidir reaksiyoner değildir. Anti sosyalist, antikapitalist gibi parlak söylemler sadece laftan ibarettir. Bütün beşeri telakkiler, İlahi olanın antisi, şeytanisidir. Kısaca anti kelimesi zıt, ters anlamları taşıyor. Biz kime, neye zıt veya ters düşeceğiz? Çünkü asıl olan olması gereken bizim imanımızdır. Öyleyse şeytan ve onun bütün elemanları bize zıt bize ters durmaktadırlar.”

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35