banner39

İtibar Ağustos sayısı çıktı

Aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar’ın 11. sayısı raflardaki yerini aldı

Kültür Sanat 30.07.2012, 16:54 30.07.2012, 16:54
İtibar Ağustos sayısı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtibar Dergisi'ninın Ağustos sayısının kapağında Selahattin Yusuf yer alıyor. Önceki sayılarda şiir ve tercümeleriyle dergiye katılan Selahattin Yusuf ile sanat-edebiyat macerasından başlayıp geçtiğimiz aylarda yayımlanan ilk romanı İsa Hanginiz?'e uzanan bir söyleşi gerçekleştirilmiş. "Albert Camus Yaradır, Şeyh Galip Merhem" başlıklı söyleşiyi Ali Görkem Userin hazırlamış.

Derginin bu ayki sunuş yazısı "İtimat, İtikattan Önce Gelir" başlığını taşıyor. İtibar'ın misyon ve duruşuna dair kilit cümlelerle bezeli sunuş yazısı ağırlıklı olarak yeni nesil şair ve yazarlara sesleniyor. Derginin gençlere tavsiyesi ise öncelikle ahlak bahsinde: "Namaz beş vakit, ahlak ise yirmi dört saat farzdır."

İtibar'ın Ağustos sayısı yine şiirin ağırlıkta olduğu bir sayı. Farklı kuşaklardan ve şiir görüşlerinden yirmiye yakın şairin şiirlerine yer veriliyor bu ay dergide. Cevdet Karal, İsmail Kılıçarslan, Said Yavuz, Mustafa Ruhi Şirin, Muzaffer Serkan Aydın, Bülent Ata, Ercan Yılmaz, Serkan Ozan Özağaç, Serkan Türk, Mehmet Tepe, Murat Saldıray, Nadir Aşçı, Fatih Muhammet Atasever, Yağız Gönüler, İlker Nuri Öztürk, Belya Düz, Bilal Can, Murat Sözer ve Emel Özkan İtibar'ın Ağustos sayısında şiiri yayınlanan şairler. İtibar'ın bu sayısında yer alan ilk öykü olan "Bir Tip", öykücü Cemal Şakar'a ait. Bu sayının diğer öyküleri ise Güray Süngü'nün "Balta" ve İsmail Özen'in "Akşam Yemeğinden Sonra Dört Kişilik Aile Oyunu".

Derginin düzyazı sayfaları Berat Demirci'nin "İsim Duadır" başlıklı denemesiyle açılıyor. Ardından bu sayının en dikkat çekici ürünlerinden olan N. Ahmet Özalp imzalı bir inceleme-araştırma yazısı geliyor: "Tek Parti Edebiyat Kanonunun Bir Örneği Olarak Yakup Kadri'nin Bilinmeyen Bir Hikâyesi: Baba-Oğul". Özalp, yazısında Türk edebiyatının merkezî figürlerinden Yakup Kadri'nin 1928 yılında Yeni Muhit dergisinde çıkan ve kitaplarında yer almayan "Baba-Oğul" hikâyesi üstünden tek parti döneminin edebiyata etkilerini ve Cumhuriyet aydınının Osmanlı mirasına sorunlu yaklaşımını gözler önüne seriyor. Hüsrev Hatemi'nin "Türk Şiiri Yine Orman Gibi Olmalı", Mehmet Dinç'in "Büyük Eserlerin Ortaya Çıkış Nedenleri", İbrahim Paşalı'nın "Aliya İzzetbegoviç'ten Alıp Veremediğim", Lütfi Bergen'in "Din, Medine, Medeniyet", Afşin Selim'in "Sanat, Şiir ve Dil" ve Işık Yanar'ın "Edebî His Üzerine" yazıları bu sayının diğer denemeleri. Ayrıca beş kitap inceleme yazısı mevcut İtibar'ın Ağustos sayısında: Suavi Kemal Yazgıç Selahattin Yusuf'un ilk romanı İsa Hanginiz?'i, Mustafa Akar Haydar Ergülen'in yeni şiir kitabı Aşk Şiirleri Antolojisi'ni, Kâmil Yeşil ve Görkem Evci Mustafa Kutlu'nun yeni kitabı Anadolu Yakası'nı, Osman Toprak ise Emel Özkan'ın ilk şiir kitabı Dar Zaman'ı tanıtıyor.

İtibar'ın Ağustos sayısında edebiyat ve düşünce yazılarının yanı sıra sinema, fotoğraf ve gezi yazıları da varr. Güven Adıgüzel "Eski Bir İstanbul Şarkısı: Sadri Alışık", Ali Görkem Userin "Fotoğraf Üzerine Düşünceler" ve İbrahim Tenekeci "Susuz Yayla'nın Suları" başlıklı yazılarıyla sinema, fotoğraf ve gezi alanlarındaki boşluğu dolduruyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü