banner39

Kadim şehrin sanatkârları

"Kadim Şehrin Sanatkârları" sergisi Erzurum'da doğan, Erzurum'da yetişen, Erzurum'u terk ederek büyük şehirlere göç eden geleneksel sanatların üstadlarını tekrar Erzurum'da buluşturdu.

Kültür Sanat 19.01.2011, 11:56 19.01.2011, 12:07
Kadim şehrin sanatkârları

İbrahim Ethem Gören-Dünya Bülteni

Geleneksel sanatlar, İslâm-Türk toplumunun duyarlıklarını geçmişten günümüze ulaştıran bir köprü mesabesinde... Bu alandaki faaliyetler, geçmişin derinliklerinden gelen estetik beğeniyi güncel sanat ortamına aktararak, toplumun kendi öz değerleri ile farklılaşmasını önleme noktasında büyük önem taşıyor. 200 yıl önce başlayan ve sancıları, hâlâ cemiyet içerisindeki yaralarda çekilen Batılılaşma süreciyle birlikte geleneksel sanatlar, egemen değer olarak denenen yeni hayat biçime karşı tehdit unsuru olarak gösterilmeye çalışıldı. Oysa, geleneksel sanatlar ve bu sanatların sanatçıları güzele; mutlak güzele olan bağlılıklarından dolayı her hangi bir tehdit biçiminin ne faili ne de unsuru oldu. Geleneksel sanatlar ve sanatçıları kendini var eden toplumun imkân alanında mümkün olan sanatın tabii sürecini devam ettirerek bugüne kadar geldi.

Erzurum'da 25. Winter Universiade (Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları) kapsamında düzenlenecek kültür-sanat faaliyetleri içerisinde yer alan, "Kadim Şehrin Sanatkârları Geleneksel Türk El Sanatları Karma Sergisi", zikrettiğimiz amaca matuf olarak gerçekleştirilen bir etkinlik.

 

Hat ve tezhip ustası Muhammet Mağ tarafından projelendirilen serginin koordinatörlüğünü Muhammet Mağ ve Hüseyin Elitok üstlenmiş. Sergide, Erzurumlu sanatkârların eserlerinin, Erzurumlu sanat izleyicileri ile buluşturulması amaçlanmış. Kadim Şehrin Sanatkârları serlevhalı sergide hat, tezhip, minyatür, çini, ebru ve vitray sanatı örnekleri yer alıyor.  

 

Sergide ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığı olan ve sanat yaşamını Türkiye'nin farklı illerinde sürdüren Hasan Çelebi, Fuat Başar,  Turan Sevgili, Mustafa Nasuhi Çelebi, Muhammet Mağ, Hüseyin Kutan,  Ömer Şen, Hanifi Dursun,  Neslihan Yavuz, Nurullah Özdem,  Şerafettin Turan,  Abdullah Aydemir, Meryem Er Yumun, Ruhi Konak, Işılay Konak, Muhammet Bilgen, Noyan Güven,  Ömer Faruk Özoğul, Hüseyin Elitok,  Yusuf Bilen, Abdulkadir Yılmaz, Nurettin Hınıslıoğlu, Mukaddes Orhon, Haluk Kırkkeseli, Saime Rikkat Çelebi Pesen, Behiç Kılıç,  Necati Çögenli ve Elif Kırkkeseli gibi üstadların eserleri yer alıyor.

Kadim şehrin sanatkârları isimli sergi, sergiden öte anlamlar ifade ediyor. Erzurum, Türkiye'nin dört bir tarafına göç vermiş kadim bir şehir. Erzurumlu, kâh ekmek parası için, kâh öğretim için, kâh şehrin çetin kış şartlarından uzaklaşmak için, şehrini terk ederek nasibini başka kentlerde aramış.

Erzurum'dan büyük şehirlere doğru akıp giden insan seli arasına kuvvetli zanaatkârlar, usta sanat erbabı ile geleneksel İslâm-Türk Sanatlarına hayat veren üstadlar da karışmış. Erzurum, "Kadim Şehrin Sanatkârları" isimli sergi ile tarihinde ilk defa, topraklarında yetişen kadim sanatın evlatlarını bir arada görüyor. Erzurumlu tarihinde ilk defa büyük ölçekli bir klasik İslam-Türk Sanatları sergisine ev sahipliği yapıyor. 

26 Ocak Çarşamba günü Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi Sergi Salonunda kapılarını sanatseverlere açacak olan Kadim Şehrin Sanatçıları sergisinin koordinatörü hattat Muhammet Mağ, serginin amacını, "Geleneksel Türk el sanatları alanında ülkemizde ve dünyada önemli iltifat ve saygıya sahip Erzurumlu profesyonel sanatçılarımızın eserlerinin Erzurum şehrinde yaşayan sanatçı ve halkımızla buluşması" şeklinde ifade ederken, serginin üstlendiği misyonu da "Dünyanın çeşitli sanat merkezlerinde sanatının gücünü kabul ettirmiş Erzurumlu sanatçılarımızın doğdukları şehrin insanlarına tanıtılması hem bir kültürel etkinlik olarak önemlidir, hem de şehrimizde yaşayan sanatseverlerle yapacakları söyleşilerle paylaşacakları birikimler açısından oldukça önemli bir görevi yerine getirecektir." cümleleriyle açıklıyor.

 

Kadim Şehrin Sanatları Sergisinin, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Eğitim Fakültesi başta olmak üzere tüm Erzurum üniversite gençliğini heyecanlandırdığını dile getiren Mağ, Erzurum 2011 Kış Olimpiyatları vesilesiyle dünyanın pek çok ülkesinden Erzurum'a gelecek olan üniversite gençliğinin milletimize ait kültürel mirası yakından tanıma fırsatı bulacağına vurgu yapıyor.

Usta hattat Muhammed Mağ, sözlerini şöyle tamamladı: "Erzurum, yıllar yılı İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlere doğru, batıya doğru göç verdi. Erzurumlu, aradığını ne hikmetse Erzurum topraklarında bulamadı. Gidenler gitti, onları, yeni nesil takip etti... Eskiler, "Marifet iltifata tabidir/Müşterisiz meta zayidir" demiş. El-hak doğrudur. Erzurumlu, kendi öz şehirlerinde yetişen sanatkârların eserlerine gereken iltifatı göstermedi/gösteremedi. Bu süreç böylelikle devam edip gitti. Yine Erzurumlu hemşehrilemimiz lügatlerine sadece yemek kültürünü ekledi. Varsa yoksa kadayıf dolması, cağ kebabı, bir de Oltu taşı... Kimse, Erzurum'un sarp kayalık topraklarından Reisülhattatin Hasan Çelebi gibi bir üstadın yetiştiğine vurgu yapmadı, hiç kimse, Fuad Başar gibi dünyaca ünlü ebru ve hat üstadının Erzurum evladı olduğunun altını yeterince çizmedi, Erzurumlular dâhil hemen hiç kimse Turan Sevgili gibi bir hat ve resim virtüözüne gereği gibi sahip çıkmadı."

Birbirinden değerli hat, tezhip, minyatür, ebru, çini ve vitray eserlerinin yer aldığı Kadim Şehrin Sanatkârları sergisi 4 Şubat Cuma gününe kadar Erzurumlu sanatseverlere kapılarını açık tutacak.

banner53
Yorumlar (7)
Halit Pas 11 yıl önce
Erzurumlu sanatkarlarımızın kendilerine yakışır bir vefa örneği göstermeleri takdire şayan.İnsan doğduğu şehri,toprağını unutmamalı,elinden geldikçe oraya ilgi ve alakasını kesmemeli.Tebrikler..
muhammet mağ 11 yıl önce
ibrahim bey herzamanki gibi bizim öz sanatlarımıza göstermış oldugunuz hassasiyetten,vede zarif davranuışınızdan dolayı tesekkür edrım.geleneksel islam sanatlarına göstermış oldugunuz ilgi herzaman takdıre şayandır.çalışmalrınızda basarılar,ömrünüze bereketler dilerim.
Hayrettin YANGÖZ 11 yıl önce
Erzurum coğrafya olarak uzakta olsa hep yüreğimizin bir yerlerinde. Bu güzel şehrin sanatkarlarının, şehirlerine sahip çıkmaları her türlü takdirin üzerindedir. bu vesileyle orada yeni sanat kaynaklarının doğmasınada sebep olurlar inşallah. Allah hayırlı kılsın...
AYHAN DEMİR 11 yıl önce
DEĞERLİ HOCALARIM KATILIM VE BÜYÜK ÇABALARINIZLA ERZURUM ŞEHRİNE SANAT GÜZELLİKLERİNİ KATMAYA VERMİŞ OLDUĞUNUZ ÇABALARDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDER BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.
mahmut şahin 11 yıl önce
değerli dostlarımızın kendi yetiştikleri şehre vermiş oldukları ehemmiyet takdire şayan bir harekettir.cümlesini kutlar başarılar dilerim...
ABDULKADİR ÖZDEM 11 yıl önce
TARİHİNDE ÇOK BÜYÜK SANATKARLAR YETİŞTİRMİŞ OLN,AN ERZURUMDA BU VE BUNUN GİBİ ETKİNLİKLERİ GÖRMEK ÇOK GÜZEL ALLAH EMEK VERENLERDEN REZI OLSUN
gülnihal hat malzemeleri 11 yıl önce
ustalara selamlar.....segi umarım iyi geçer...
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?