Kadın hattatlar sergisi açıldı

Kadın hattatların yazdığı 40 eser Fatih'te sergileniyor

Kültür Sanat 07.03.2011, 10:19 11.03.2011, 10:58
Kadın hattatlar sergisi açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyada ilk olarak Haziran 2010’da CRR’de yapılan Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyum ve icazet töreni sırasında yer alan sergiyle isimlerini duyuran Kadın Hattatlar, Fatih Belediyesi'nin organize ettiği program ile biraraya geldi.

Kadın hattatların katılımıyla oluşturulan özgün hat sergisi, 16 Mart'a kadar Fatih Belediyesi girişindeki fuaye alanında sanatseverlerle buluşacak.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ev sahipliğinde açılan sergide, kadın hattatların hazırladığı 40 eser yer alıyor.

Açılışta konuşan kadın hattatların eğitmeni Reis-ül Hattat Hasan Çelebi, hanımların bu sanata sahip çıkmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirerek, yüzyıllardır süregelen bu sanat için çok çalışmaları gerektiğine dikkat çekti. Çelebi, ustaların eserleri ile sergilenen eserlerin mukayese edilemeyecek olmasına rağmen kadın hattatların sergisinin önemli olduğunu söyledi. Çelebi, "Bu sanatın geçmişteki ustaları 100 senede kemale erileceğini söylerler. Bu tempoda devam edilirse hattatlarımız da kemale erebilirler. Bu emanet kesinlikle ihmale gelmez. Günde 30 saat çalışmak gerekiyor. Bu da kalemi elinizden hiç bırakmayacaksınız demektir" dedi.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?