banner39

banner35

Kadın Müslüman silueti üzerine Londra'da yeni bir sergi

Hayatındaki güçlü kadınlara saygı duyan Irak asıllı İngiliz sanatçı Hüsam Al-Deen, bu projenin tasarlanmasına yardımcı olan duygunun sevgi ve şükran olduğunu açıklıyor:

Kültür Sanat 09.12.2019, 16:46 09.12.2019, 17:04
Kadın Müslüman silueti üzerine Londra'da yeni bir sergi

Günümüzün çoğu bölücü söyleminin gürültüsünün altında, kadının sessiz ve ince gücü, Irak asıllı İngiliz sanatçı Hüsam Al-Deen'in fotoğraf koleksiyonunda beğeniye sunuldu.

İngiliz vatandaşı Iraklı bir fotoğraf sanatçısı olan Hüsam Al-Deen Londra'da "Unveiled" isimli yeni bir sergi açtı.

Eşsiz bir fotoğraf koleksiyonu ile Müslüman kadın siluetini yakalayan Hüsam, çarpıcı ve düşündürücü bir Müslüman kadın koleksiyonu ortaya çıkardı. Hayatındaki güçlü kadınlara saygı duyan Hüsam, bu projenin tasarlanmasına yardımcı olan duygunun sevgi ve şükran olduğunu açıklıyor:

Kuzey Batı Londra'da dindar Müslüman kadınlar olan, Iraklı annem ve anneannem tarafından yetiştirilen çocukluğum çok büyük bir tezat oluşturdu: Müslüman kadınların, geleneksel medya söyleminin yarattığı anlatıya karşı, toplumlarının sütunları olarak taşıdıkları güçlü kimliğe tanık olmak. Bu deneyim, bana bu diyaloğu olmayan Müslüman kadınların gösterdiği esneklik, güç ve önemli ideallerin otantik bir perspektifini sunmam için ilham verdi. ”

Müslüman kadın estetiğini yeniden yorumlayan Hüsam, bu kadınların silüetlerini normal tasvirden tamamen farklı bir ortamda yakaladı - ve her fotoğraf kadın gücü, duyarlılık, esneklik, bağlılık ve sevgi gibi farklı duyguları ortaya koyuyor.

“Öteki” leştirerek oluşturulan topluluk çizgileri arasındaki bölünmeyi kırmak umuduyla açılan bu sergi, tartışılan bir şeyin basitçe yeniden tanımlanmasına olanak sağlayacak.

Müslüman kadınlar uzun zamandır kendilerini damgalanmış tartışmaların merkezinde bulundular. Çoğu zaman özgürlüğün sadece kendi temsilleri olmalarına izin vermediler. Minimalist ve sürreal liste teorisini kullanan bu fotoğraflarda, Müslüman kadınların kendileri için konuşmasına izin verdi. Günümüzün çoğu bölücü söyleminin gürültüsünü geçtikten sonra, bu anlarda yakalanan her kadının sessiz ve ince gücü, fotoğraf sanatının dayanıklılığına ve gücüne dokunan bir övgü olarak duruyor.

Londra'daki Müslüman topluluğunda bir sanatçı olarak Hüsam, sergilerin Müslümanların karmaşık kimliklerinin yeniden tanımlamasına ve otantik anlatıları kitle iletişim araçlarının tasvirlerinden ve tanımlarından uzağa koymasına yardımcı oluyor; bu şekilde fotoğraf çekmenin Müslüman ifadeleri geri alma yönünde doğru bir adım olduğu anlamına geliyor.

Koleksiyon 12 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar P21 Gallery'de (21 Chalton Street, London NW1 1JD) sergilenecek. Mishelle Brito küratörlüğünde hazırlanan koleksiyon, Müslüman kadınların canlandırıcı tasviri ile düşündürücü bir yolculuk olacak.

Kaynak: themuslimvibe

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?