banner39

Kadın olmak, Fransız olmak ve Müslüman olmak

Sevinç, sıkıntı, karışıklık ve sadece günlük yaşamın anlarını gösteren bu belgesel, Fransız Müslüman kadınlar için türünün ilk örneği. Fransız laikliği fikri, din özgürlüğünü ifade etmek isteyenlere karşı baskı yapmak ve ayrım yapmak için defalarca kullanılıyor.

Kültür Sanat 19.11.2019, 14:05 19.11.2019, 16:11
Kadın olmak, Fransız olmak ve Müslüman olmak

“Ben Fransız'ım ve memleketimi seviyorum. Ama gördüklerim beni derinden rahatsız ediyor. Ailemin üyeleri başörtüsü takıyor ve onların diğer kadınlardan farklı görünmesi kalbimi kırıyor. ”

Marianne, hepsi farklı geçmişlere sahip yedi Fransız Müslüman kadının hayatını izleyen bir belgesel. Ülkedeki İslamofobik medya başlıkları, bilinçaltına saklanmış basmakalıplar ve Fransa'nın “laiklik” ideolojisi ya da laiklikten nasıl uzaklaştığını gösteren yeni uzun metrajlı bir Fransız belgeseli. Sevinç, sıkıntı, karışıklık ve sadece günlük yaşamın anlarını gösteren bu belgesel, Fransız Müslüman kadınlar için türünün ilk örneği.

Kadın olmak, Fransız olmak ve Müslüman olmak

Filmin yönetmeni Valentina Canavesio, TMV'ye verdiği demeçte, bu belgeselin bir kadın olmanın, Fransız olmanın ve bugün Fransa'da Müslüman olmanın önündeki köprüleri oluşturmaya ve korumaya yardımcı olacağını umuyor. Canavesio, daha önce Footprint (2016), İtalyan Sırrım (2014), Bu Kuşlar Yürüyüşü (2013), Yeryüzünde Bir Gün (2011) ve Detroit'e Hoş Geldiniz (2013) gibi projeler üretmenin arkasında bir belgesel film ve televizyon yapımcısı. Filmleri dünya çapında film festivallerinde gösterildi.

Sosyal adalet konularında tutkulu olan Canavesio, Marianne gibi bir proje fikrinin Facebook'taki bir tartışmadan başladığını açıklıyor :

Fransa'daki yaşlı bir okul arkadaşı, sokakta hijab giyen genç bir kızın görüldüğünde,dinimizi başkalarına dayatmayı nasıl bırakmamız gerektiği ve kendimize saklamamız gerektiği konularından şikayet etti. Laitite'nin (Fransız laikliği) kendisinin bir dogma gibi nasıl uygulandığına ve bir kadını başörtüsü takmaya veya çıkarmaya zorlamadan kadınlara kıyafet giydirmenin aynı derecede yanlış olduğu konusunda bir yorum yaptım. ”

Valentina’nın aldığı yorum ve tepkiler, Fransa’daki en büyük sorunu ortaya koyduğu için şoke edici olduğunu açıkladı: Fransız laikliği fikri, din özgürlüğünü ifade etmek isteyenlere karşı baskı yapmak ve ayrım yapmak için defalarca kullanılıyor.

'Çocuklara Tanrı'nın var olduğunu söylemek' yasaklanmalı '

Valentina'nın başörtüsü taktığı için taşlanmakla tehdit edildiğini öğrendiğinde derinden şok oldu. Bu yorumlar Sağ'dan gelmedi, fakat her açıdan kendilerini açık fikirli liberaller olarak kabul eden insanlardan geldi. İlk öfkeden sonra, kendimi en iyi bildiğim şekilde, film yoluyla derin bir üzüntü ve daha sonra harekete geçme gereği duydum. ”

Bu nedenle bu belgesel, türlerinden birincisi - yedi Fransız Müslüman kadının sıradan hayatlarına bakıldığında, film İslamofobi, laiklik, Fransız kimliği ve daha geniş küresel feminizm ve toksik erkeklik meseleleri hakkındaki konuşmaları bir araya getirmeyi umuyor.

Üretimi tamamlayan ekip, nihai ürün için gerekli düzenlemenin ileri aşamasına yardımcı olmak için para toplamaya çalışıyor. 

Bu filmin sadece Fransa'da değil, tüm dünyada izlenmesi umuduyla Valentina, TMV'ye, Batı’daki Müslüman kadınlar için, çoğu kişinin aldığı nefret saldırılarına rağmen, yüksek umutlara sahip olduğunu söyledi:

Ben Fransız'ım ve memleketimi seviyorum. Ama neler olduğunu gördüğümde bu beni derinden rahatsız ediyor. Ailemin üyeleri başörtüsü takıyor ve diğer kadınlarla aralarındaki gördükleri davranış farkını hayal etmek kalbimi kırıyor. Bu filmle köprüler kurmayı ve bir diyalogu geliştirmeyi umuyorum, ama aynı zamanda (Müslüman olmayan) izleyicilerime feminizm, özgürlük veya ulusal kimlik olarak düşündükleri hakkında meydan okumak istiyorum. ”

Büyüyen İslamofobisi, Müslüman karşıtı söylem ve manipüle edilmiş toksik erkekliği olan bir dünyada, böyle filmler her zamankinden daha önemli olmaya devam ediyor: Fransız Müslüman kadınların Müslüman ve kadınların sorunları hakkında konuşmasına izin veren bir platform sunarak, artan nefret ve bölücülüğün azalması için ihtiyacımız olan kesin çözümü.

Kaynak: themuslimvibe

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?