banner39

Kalemin Dilinden

Hat sanatını anlatan "Kalemin Dilinden" kitabı Binbirdirek Sarnıcı'nda düzenlenen törenle tanıtıldı

Kültür Sanat 02.08.2012, 17:00 03.08.2012, 09:57
Kalemin Dilinden

İbrahim Ethem Gören/ Dünya Bülteni

1 Ağustos Çarşamba akşamı, Binbirdirek Sarnıcı özel günlerinden birini yaşadı. Sultanahmet'teki 17 asırlık tarihi eser, kalemin ucundan neşet eden İslâm harflerine ev sahipliği yaptı.

Kalemin Dilinden hat sanatına dair özel bir kitap. Çiçeği burnunda kitaba ilişkin dün Binbirdirek Sarnıcı'nda sergi ve iftarı da içeren bir tanıtım programı düzenlendi. Organizasyona sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Kitabın sanat danışmanı Hattat Mahmut Şahin'in Asitane'deki talebelerinin yanı sıra Kocaeli, Bursa, Kütahya ve Eskişehir'deki öğrencileri de hocalarının sergi ve kitap heyecanına ortak oldu.

HAT MÜKAŞEFE SANATIDIR

Programın açılış konuşmasını yapan Kalemin Dilinden'in müellifi Savaş Ş. Barkçin hat sanatının "Yüce kelâm"ın merkezinde olduğunu söyledi. Kitabı "Hat sanatı bizi nasıl anlatır?" sorusu etrafında, hat sanatıyla irtibatı olmayan, ama öz sanatlarımızı merak edenlere tanıtmak için kaleme aldığını belirten Barkçin, hat sanatının geçmişten geleceğe bir ileti olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:"Kitap özgün bir çalışma... Sanat danışmanımız Hattat Mahmut Şahin de özgün bir insan. Sülüs icazetini Hüseyin Kutlu gibi özgün bir sanatkârdan alan Mahmut Hocamız, talik icazetini de naif sanatkâr Prof. Dr. Ali Alparslan merhumdan almış. Birazdan sergiyi gezip Mahmut Şahin'in eserlerini incelediğinizde "özgün"lüğü görecek ve keşfedeceksiniz. Zaten hat da bir mükâşefe sanatıdır."

Programa Kültür Bakanlığını temsilen katılan Kütüphaneler Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm de sanat ve kültürün toplumları birbirinden ayırdığına dikkat çekerek, son yıllarda insanımızın ve toplumumuzun İslâm sanatlarını; öz sanatlarımızı yeni yeni keşfetmeye başladığını söyledi.

KALEMİN DİLİNDEN ÖZGÜN BİR KİTAP

Kitabın ve programın sponsoru AVEA'nın genel müdürü Erkan Akdemir de hazirunun Ramazan ayını kutlayarak başladığı konuşmasında şirketlerinin kültürün ve sanatın her zaman yanında olduğunu belirterek, Şavaş Barkçin ve Mahmut Şahin üstadların özgün çalışmalarıyla ortaya çıkan Kalemin Dilinden kitabına ve aynı isimli sergiye katkı sağlamaktan ötürü büyük bir sevinç duyduklarını söyledi. Kitabı ve sergiyi ortaya koyan sanatkârların 360 derece donanıma sahip olduklarına vurgu yapan Akdemir, her daim sanatın ve sanatkârın yanında olacaklarını beyan etti...

ÖZGÜN BİR SERGİ

Konuşmaların ardından Savaş Barkçin, Mahmut Şahin, Erkan Akdemir, Ümit Yaşar Gözüm, Bilal Akkaya, Yakup Kocaman ile birlikte kalemin Dilinden hat sergisini gezdik.

Mahmut Şahin Hoca'nın sülüs, celi sülüs, talik, celi talik, şikeste talik, nestalik ve reyhani yazı nevileriyle yazdığı ayet-i kerimeleri, hadis-i şerifleri ve özlü sözleri temaşa ettik.

Hattat Şahin'in yazlarının etrafındaki ebru, tezhip, halkâr tezyinatı öz sanatlarımızın hayatiyetine işaret eder mahiyette canlılık arz ediyordu. Mahmut Şahin Üstad'ın talebelerinden naht ustası Recep Ulu'nun çalışmaları da ziyaretçilerini ahşabın tahtında Binbirdirek sarnıcında tarihi bir yolculuğa çıkarıyordu.

İftarın ardından sarnıçtan ayrılırken tüm katılımcılara Kalemin Dilinden kitabı takdim edildi.

SÖZ YAZI İLE VÜCUT BULUR

Barkçin Üstad 244 sayfalık hacmi bulunan kitapta genel çerçevesiyle hat sanatını; hattın ve hattatın iç dünyasını anlatıyor... "Uygarlıklar söz ile, sözler de yazı ile vücut bulur" diyen Barkçin, latif bir dille noktadan çizgiye hattın büyülü dünyasını okuyucusunun irfanına arz ediyor, harflerin ölçüsünü Mahmut Hoca'nın ifadeleriyle sanat sevdalılarına tarif ediyor.

Kitapta hattatlarımızın çokça yazdığı Hilye-i Şeriflere de ayrı bir paragraf açılmış. Savaş Barkçin kitabında meşk usulünden taklide, çıkartmalardan karalamalara, oradan da icazete kadar hat sanatının içerisindeki hemen hemen tüm dinamikleri anlaşılır bir üslupla okuyucusuyla paylaşarak, kem aletle kemâlat olmaz fehvasında kalem, kâğıt, mürekkep, makta, kalemtıraş, mühre, hokka ve divit gibi hat malzemelerine değiniyor.

Kalemin Dilinden çeşmeden tekkeye; camiden mezar kitabelerine ve türbelere kadar hattın aydınlık yüzünün dokunduğu tüm mecralara selam veriyor.

Kitapta son olarak tezhib, ebru, katı, ahşap-taş hakkı, naht ve musiki gibi hattın kardeş sanatlarına dair küçük bahisler açılmış. Savaş Barkçin, "Kalemin izi gönlün izidir... Her harf bir niyazdır. Noktalar bütün evreni özetler" diyerek kitaba dair son sözlerini söylemiş. Biz dahi Kalemin Dilinden'e ilişkin son sözümüzü hattın kardeş sanatlarına mimariyi, kalemişini, minyatürü, seramik ve çiniyi dâhil ederek söylemiş olalım.

banner53
Yorumlar (6)
Mali Tunca 9 yıl önce
Kalemin dili gönülleri ısıtıyor...İbrahim Ethem bey dün gece İstanbul'da yaşanan ve herkese nasip olmayan bie geceyi anlatıyor.Mahmut Şahin Hocanın gönülden eline akan aşk ile yazılan hat'eserleri ve gönül eri Savaş . Barkçin'in destekleriyle..Türk İslam sanatının nadide eserlerini Mahmut hocanın kaleminden yeniden tanıdık gördüük sevdik....Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.Selam sevgi muhabbetle....
TİM'den bir okurunuz... 9 yıl önce
S.A, Hattat Mahmut Şahin Efendi ile Üstad Savaş Barkçin Bey'in yan yana geldiği bir sergiyi mücbir sebepler nedeniyle kaçırmış olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Kalemin Dilinden ismi ise ne hoş bir ifadedir ki gönül dilinden geldiği de bir o kadar aşikâr. Sanata ve sanatı icra edene destek olan Avea'ya da ayrıca teşekkür ederiz. Allah bu hizmetlerinin karşılığını emeği geçenlere versin inşallah.
Mehmet Sever 9 yıl önce
Latince "Scripta manent, verba volant" (Söz uçar, yazı kalır) sözünü Savaş Barkçin Bey "Uygarlıklar söz ile, sözler de yazı ile vücut bulur" diyerek Antik çağlardan beri süregelenden daha güzel ifade etmiş. Allah hem ondan hem de Mahmut Şahin Hocamızdan ve haberi yapan DB ekibinden razı olsun. Mübarek Ramazan Ayı'nda İslami Sanatların sultanı Hüsn-i hat sanatıyla süslüyoruz sayenizde.Baki selam...
Mustafa Parladıcı 9 yıl önce
Söylendiği üzre aşk sadece yaşanmaz, an gelir hat olur ve yazılır.
Halit Pas 9 yıl önce
Savaş Barkçın hocamızın öz sanatlarımıza bir hizmet daha sunmasından dolayı tebrik ediyorum.Çünkü hocamızın öz sanatlarımıza düşkünlüğünü ve hizmetlerini biliyoruz.Ellerine emeğine sağlık.
GÜLNİHAL HAT MALZEMELERİNDEN 9 yıl önce
başarılar dileriz
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?