banner39

Kanuni'nin ganimeti Budapeşte'de

Budapeşte Kitap Festivali kapsamında Türk - Macar ilişkilerine ışık tutan bir başka sergi daha açıldı. Kanuni Sultan Süleyman'ın Budin seferleri sonrasında savaş ganimeti olarak İstanbul'a getirdiği, 4 eser sergiyle gün yüzüne çıkarıldı.

Kültür Sanat 29.04.2014, 18:56 30.04.2014, 09:52
Kanuni'nin ganimeti Budapeşte'de

Budapeşte Kitap Festivali'nde Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen sultanın hediyesi "Saray Kütüphanesinde 4 Korvina" sergisi de açıldı. Macar ve Türk bağlarını gözler önüne seren serginin açılışına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macaristan Başbakanlık Kültür Danışmanı Geza Szöcs ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende, Macaristan'da yaşayan Türk Orkestra Şefi Alpaslan Ertüngealp'in yönettiği Academia Hungarica orkestrası Dede Efendi'den Bela Bartok'a doğu-batı buluşması konseriyle Türk ve Macar müziğinden örnekler sunuldu.

BUDİN SEFERİ GANİMETLERİ

Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman'ın 1526 ve 1541'deki Budin Seferleri sonucu ünlü Macar Kralı Matthias Corvinus'a ait kütüphanelerden savaş ganimeti olarak İstanbul'a getirdiği eserlerden 4'ü sergide yer aldı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın savaş ganimetleri 1869’da Süveyş Kanalı açılış töreninde Avusturya Macaristan İmparatoru Jozsef Ferenc'e Sultan Abdülaziz tarafından hediye edildi. Bu 4 kıymetli eser yıllar sonra bugün Budapeşte Sarayı Milli Kütüphanesi'nde sergilenmeye başladı.

150 YIL SONRA SERGİDE

Macar Kralı Matthias'ın sevdiği kuş Korvina'nın adını verdiği kitaplar, 150 yılın ardından bu sergiyle gün yüzüne çıkarıldı. Araştırma ve Akademik İşler Müdürü Dr. Laszlo Boka, Yunus Emre Enstitüsü ile bu sergiyi düzenlendikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.

BİR FERMAN BİR MUHAMMEDİYE

Sergide bir adet ferman ve Yazıcıoğlu Mehmed'e ait Muhammediye yapıtının da aralalarında bulunduğu Türkçe yazma eserler sergilendi. Küratör Zsupan Edina, Korvina sergisinin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Zsupan Edina şu şekilde konuştu; "Korvina sergisi bizim için çok önemli. 15. yüzyıldaki Kral Mattias'ın kütüphanesinden eserleri sergiliyoruz. Kütüphanesinin onun kısa hayatında büyük bir yeri vardı. Bu eserler sefer sonrası İstanbul'a götürüldü.

Sultan Abdülaziz'in bu eserleri geri vermesi bizim için çok önemliydi. 2 bin 500 korvina vardı ama bu sergidekiler ilk geri getirilenler olması bakımından daha önemli. Bu eserlerin Türkiye ve Macaristan arasındaki kültürel birlikteliğe hizmet edeceğini düşünüyoruz." 

Sultan'ın hediyesi "Saray Kütüphanesinde 4 Korvina Sergisi", tarihi Buda Sarayı Milli Szechenyi Kütüphanesi'nde 6 Mayıs'a kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?