banner39

Karagöz ve gölge oyunu unutuluyor

UNESCO, Karagöz’ü 2009’da Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne aldı fakat Karagöz’e ait değerlerin gelecek nesillere aktarılması yönünde bir çalışmalar görülemiyor

Kültür Sanat 01.03.2015, 13:02 01.03.2015, 13:02
Karagöz ve gölge oyunu unutuluyor

Türk kültür hayatının önemli öğelerinden biri olan gölge oyunu Karagöz UNESCO tarafından 2009’da Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındı. Ancak aradan geçen sürede Karagöz’e ait değerlerin korunup, gelecek nesillere aktarılması yönünde çalışmalar yeterli değil.

Önemli Karagöz ustalarından kalan tasvirler Avrupalı koleksiyonerler ve müzelerin takibinde. Türk gölge oyununun tarihi ve bugününü son ustalardan biri olan Ünver Oral'la konuştuk.   

Ünver Oral, gölge oyunun bir grup çalışması ürünü olduğunu söylerken, şu ifadeleri kullandı:

“Karagöz dediğimiz zaman komple bir çalışmadan bahsediyoruz. Tasvir yapımı var, metin yazımı var ve gösteri var. Ama bunların yapılması içinde sahne kuran, perdede Karagöz'ü hazırlayan kişilerin de Karagöz'ü iyi bilmesi lazım.” 

Karagöz'ün gölge oyunu sanatçıları tarafından yaşatılabileceğini ifade eden Oral, “Sanatçılar bıraktığı zaman sanatı kim yaşatır. Peşinden gelenlerin yaşatması gerek. Ama Türkiye'de Karagöz konusunda sanatçı boşluğunu giderecek bir çalışma bugüne kadar henüz olmadı. Geçmişte Karagöz sanatçılarının yardımcıları yetişiyor idi” diye konuştu. 

YENİDEN SAHNELENİRSE GELECEĞE TAŞINIR  

Karagöz ve gölge oyununun yeniden sahnelenmesi ile geleceğe taşınabileceğini vurgulayan Oral, bunun başarılamaması halinde, bir müze açmanın bir faydası olmayacağını söyledi. Oral şunları söyled: “Karagöz müzesi açmak Türkiye'de şu durumda manasız oluyor. Açabiliriz diyelim ki. Belediye veya Kültür Bakanlığı İstanbul'da güzel bir Karagöz müzesi açtı. Ama Karagöz'ü bitirdik artık, Karagöz gösterileri kalmadı, sanatçısı kalmadı diyelim. O müze ne işe yarayacak? Önemli olan o. Zaten Karagöz tasviri yapanlar, oynatanlar arttığı zaman bu ihtiyacı hissederler ve elbirliğiyle bir müze kurarlar. Derneklerimiz de var onlar, böyle bir müze kurabilirler ihtiyaç hâsıl olduğunda.”  

GELENEK SANATLARI MÜZESİ AÇMALI 

Karagöz'ün tek başına bağımsız bir sanat olmadığını söyleyen Oral, Karagöz ve gölge oyunları müzesi yerine farklı bir teklif sundu. Karagöz’ün, tek başına bağımsız bir sanat olmadığını,  Karagöz yahut gölge oyunları müzesi kurmak yerine, aslında gelenek sanatları müzesi olarak kurulabileceğini kaydeden Oral, “Kavuklu ve pişekarın kıyafetleri, gelenek tiyatrosunun, Karagöz'ün müzik aletleri konur çok da güzel bir müze kurulabilir” dedi. 

TACETTİN DİKER ÖNEMLİ İŞLER YAPTI 

Yakın zamanlarda kaybettiğimi Karagöz üstadı Tacettin Diker'i de rahmetle anan Oral, Tacettin Diker'in hayatını kaybettiğinde en yaşlı Karagöz ustası olduğunu ve bilgisiyle, tecrübesiyle önemli işler yaptığını ifade etti. Diker'in Karagöz'ü sahneye koyarken bir çok sıkıntı yaşamasına rağmen, bu sanatı icra etmeye devam ettiğini dolayısıyla gölge oyununa en büyük desteği verenlerden biri olduğunu vurguladı. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?