banner39

Karagöz'ü Atina'da yaşatan aile

Yunanistan'daki Karagöz ve Hacivat tasvirlerinin yer aldığı müze, hem geleneksel hem de modern tasarımlar bir arada barındırıyor. Birçok kez Türk ve Yunan gölge oyunu sanatçılarının birlikte çalıştığı festivallerden kalma hatıralar da müzede görülebiliyor.

Kültür Sanat 21.02.2015, 01:15 21.02.2015, 01:15
Karagöz'ü Atina'da yaşatan aile

Atina yakınlarındaki Marusi ilçesindeki Karagöz Müzesi çok kültürlü Osmanlı medeniyetinin kültür ve sanat dünyasına en büyük miraslarından biri olan gölge oyununa ev sahipliği yapıyor. Marusi ilçesindeki Karagöz Müzesi, Yunanistan'ın en ünlü gölge oyunu ustalarından Evgenios Spatharis'in ismini taşıyor.

Ünlü usta Evgenios Spatharis tarafından yirmi yıl önce kurulan müze, çok sayıda Karagöz - Hacivat oyununa ilişkin figürleri bulunduruyor. Eski teknikle hazırlanan figürlerden, modern tasarımlara kadar zengin bir birikime sahip. Müzenin yöneticiliğini de Spatharis'in kızı Menya Spatharis yapıyor.

“BABAMIN SANATI İLE BÜYÜDÜM”

Babası gibi dedesi de gölge oyunu ustası olan Menya Spatharis bu geleneksel sanatın içinde büyümenin ayrıcalığını şu sözlerle anlattı: “Çok küçük yaştan beri hem babamı hem de babamın mesleğini çok severdim. Babamın sanatı ile büyüdüm. Küçükken babamın temsil ettiği sanatın kültürün çok farkında değildim. Zamanla bunun değerinin ve ayrıcalığının farkına vardım. Çocukken arkadaşlarla sokağa çıkar kendi gölge oyunumuzu yapardık. Perdemizi kurardık, mumlarımızı yakardık. Babamın figürleri ile oynardık.”

Yüzyıllar önce ortaya çıkan Karagöz ve Hacivat gibi iki karakterin çevresinde yoğunlaşan hikâyelerin ve bu hikâyelerin anlatıldığı perdenin, aradan geçen zamana rağmen değerini hiç kaybetmeden bugünlere taşınması da kendini yenileyebilmesine ve özgünlüğüne bağlanıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN BİR MUCİZE

Karagöz ve Hacivat oyununun her döneme uyarlanabileceğini vurgulayan Menya Spatharis, Güldürürken düşündürmek ve mesaj da vermek gerektiğini, gölge oyunun çocuklar için de aynı zamanda bir pedagog vazifesini gördüğünü ifade etti.

Spatharis sözlerine şu şekilde devam etti: “Halkın gülme ihtiyacını karşılıyor. Çocuklar da başka ülkelerden ihraç edilen yabancı çizgi filmlerden, bu çizgi filmlerdeki şiddetten, canavarlardan bıktılar. Farklı bir şey görmek istiyorlar. Bu gölge onlara mucizevî gözüküyor.”

TÜRKİYE'DEKİ İLE BİREBİR AYNI

Spatharis Türkiye ve Yunanistan'da oynanan gölge oyunlarının benzerliklerine de işaret ediyor. Oyunun şeklinden, perde, aydınlatma ve hikâyenin yapısına kadar her şeyin çok benzediğini belirten Spatharis, “Burada da Karagöz ayakta kalabilmek için çabalayan kurnazı temsil ediyor. Hacivat da daha kibar bir karakteri temsil ediyor. Kimseyle alay etmeden, kimseyi küçük düşürmeden hicvetmesini biliyor” diye konuştu.

Birçok kez Türk ve Yunan gölge oyunu sanatçılarının birlikte çalıştığı festivallerden kalma hatıralar da müzede yer alıyor ve genç nesillere yüzyıllar öncesinin paylaşımı hatırlatılıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?