'Katip Çelebi'nin Cihannümâ'sı ve Düşünce Dünyası' Türkçede

Gottfried Hagen’in Cihannümâ üzerinden Katip Çeşebi'nin dönemini, çalışma tarzını incelediği “Katip Çelebi’nin Cihannümâ’sı ve Düşünce Dünyası” kitabı Türkçeye tercüme edildi

'Katip Çelebi'nin Cihannümâ'sı ve Düşünce Dünyası' Türkçede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gottfried Hagen’in “Katip Çelebi’nin Cihannümâ’sı ve Düşünce Dünyası” isimli eseri Küre Yayınları tarafından Türkçeye tercüme edildi.

Kâtib Çelebi 17. yüzyıl Osmanlı kültürünün en meşhur şahıslarından birisi. Çığır açmış eseri Keşfü’z-zunûn gibi, “Osmanlıların coğrafya literatürünün başyapıtı” unvanına sahip Cihannümâ’sı da, Mizânü’l-hakk yanında, hem İslam coğrafyasında hem de Batı Avrupa’da ciddi bir ilgiye mazhar olmuş, ilim ve fikir çevreleri tarafından birer referans kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu çok yönlü bilim adamına olan ilgi derinleşerek devam ediyor.

Avrupa kaynaklarıyla temasının, Kâtib Çelebi’nin düşüncesi, bilhassa bir bilim dalı olarak coğrafyanın gelişimi ve metottaki muhtemel değişiklikler dikkate alındığında dünya tasavvuru ve metodu üzerinde nasıl bir etkiye yol açtığına özel bir önem atfetmek gerekiyor. Gottfried Hagen, Cihannümâ üzerinden bir 16. yüzyıl Osmanlı âliminin dönemini, çalışma tarzını ve bir eseri ortaya koyuş şeklini titizlikle incelediği bu çalışmasıyla, Kâtip Çelebi’nin Osmanlı düşünce dünyasındaki yerine ışık tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 16:59
banner53
YORUM EKLE

banner39