banner39

Kazan Müslüman Film Festivali başladı

Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali, Kazan'da görkemli bir törenle başladı.

Kültür Sanat 17.09.2010, 07:26 17.09.2010, 07:45
Kazan Müslüman Film Festivali başladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
"Medeniyetler diyaloğundan diyalog medeniyetine" sloganıyla altıncısı düzenlenen Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali, Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da görkemli bir açılış töreniyle başladı.

"Piramid" adlı eğlence merkezinde katılımcılar, jüri üyeleri ve onur konuklarının kırmızı halı geçişiyle başlayan festivalin açılış törenine izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye'den "onur konuğu" olarak katılan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı'nın yanı sıra Yüksel Aksu, Mustafa Altıoklar ve Burcu Aykar gibi yönetmenlerin de hazır bulunduğu açılış töreninde İran, Mısır, Suudi Arabistan, Suriye, İngiltere, Kanada, ABD, Fransa, Hindistan, Hollanda, Filistin ve BDT ülkelerinden katılan sanatçılar büyük alkış aldı.

Sinevizyon eşliğinde sunulan, İslami simgelerin diğer dinlere özgü simgelerle harmanlandığı gösteri ve müzik şöleni, izleyicilerin beğenisini kazandı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rusya Müftüler Konseyi ve Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali Başkanı Ravil Gaynuddin, izleyicileri, "Allah'ın selamı ve bereketi üzerinize olsun" sözleriyle selamladı.

Kazan kentinin bininci yıldönümüne ithafen ilki 2005 yılında düzenlenen Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivalinin "İslam dünyasının en önemli festivali ve İslam kültürünü tanıtmak adına düzenlenen en parlak etkinlik" olduğunu vurgulayan Gaynuddin, festivalin altı yıllık tarihinde dinler arasında diyaloğa katkı yapmayı başardığını belirtti.

Gaynuddin, festivalde gösterilen filmlerin izleyicileri şiddet ve kötülüğü reddetmeye, İslam dininin yanı sıra diğer dinlerin de temelinde yatan barış, hoşgörü, anlayış ve sevgiyi aşılamaya çağırdığını kaydetti.

Törende katılan Tataristan Devlet Konseyi Başkanı Farid Muhamedşin, Devlet Konseyi ve Devlet Başkanı adına katılımcıları selamlayarak, başarılar diledi.

Muhamedşin'in mesajını okuduğu Devlet Başkanı Rustam Minnihanov, "Festivale katılan filmler, izleyicilerin dikkatini dinler ve kültürler arası diyaloğa çekerek, hoşgörü, sevgi ve anlayış kavramlarının propagandası nda büyük olanaklar sağlamaktadır. Bu yılki festivalin uluslar arasında barış, dostluk ve anlayışın güçlenmesine katkı sağlamasını diliyorum" dedi.

İKT GENEL SEKRETERİNİN MESAJI

Törende İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun gönderdiği mesaj da İKT Rusya Daimi Temsilcisi Kamil İshakov tarafından okundu.

İhsanoğlu, mesajında, "Kazan Film Festivali, düzenlendiği günden bu yana, İslam değerlerini ve hoşgörüsünü sinema yoluyla tanıtma ve yaymada önemli yol katetmiştir. Küresel dünyamızda sinema, farklı kültürler ve değerlerle tanışma, görüş ve düşünceleri aktarmanın en yaygın ve etkili araçlarından biridir. Müslüman filmlerinin İslam'ın gerçek mesajının yayılması ve anlaşılmasını sağlayacak yüksek potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. Katkılarınızın kültürler arası diyalog ve anlayış sürecini hızlandıracağından, karşılıklı saygı, hoşgörü ve diyalog kültürünü geliştireceğinden eminim" ifadelerini kullandı.

Törende sevilen Rus ve Tatar sanatçıların konuşmalarının ardından festivalde yarışacak filmler tanıtıldı. 21 ülkeden 54 filmin yarışacağı 6. Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali 19 Eylüle kadar sürecek.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?