banner39

Kazan'da geleneksel sanatlar sergisi

Kazan'da TBMM Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları Merkezi tarafından Gizli Hazineler adıyla geleneksel sanatlar sergisi açıldı

Kültür Sanat 10.04.2013, 14:33 10.04.2013, 14:51
Kazan'da geleneksel sanatlar sergisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları Merkezi, Tataristan Cumhuriyeti'nin Başkenti Kazan'da Gizli Hazineler adıyla bir sergi düzenledi. TBMM Başkanvekili Meral Akşener ve Tataristan Cumhuriyeti Meclis Başkanı tarafından açılışı yapılan sergi, Kazan halkı ve medyasında büyük bir ilgi görüyor. Sergi Nisan ayı boyunca ziyarete açık olacak.

Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları Merkezi, geleneksel sanatlarımızı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 2005 yılından bu yana Yıldız Sarayı Manej binalarının yanında faaliyet gösteriyor. Merkezde yer alan atölyelerde geleneksel sanatlarımızda usta çırak ilişkisi içinde ülkemizin ünlü hocaları dersler veriyor ve öğrenci yetiştiriyor; Hüsn-ü Hat sanatında Levent Karaduman, Tezhib'de Nilüfer Kufeyz ve Selim Sağlam, Ebru'da Hikmet Barutçugil ve Minyatür'de Taner Alakuş.

Zaman zaman eserlerini çeşitli mekanlarda düzenlenen sergilerle sunan merkez, bu defa Tataristan'ın başkenti Kazan'ı seçti. Kazan, Türk ve İslam tarihinin Orta Asya'daki önemli başkentlerinden birisi. Semerkant, Buhara, Hive gibi çok önemli bir ilim, kültür ve medeniyet merkezi. Kazan Hanlığı, İslam dünyası, kültür ve medeniyetiyle yakından ilişkisi olan, büyük alimler yetiştirmiş önemli bir İslam coğrafyası. 1552'de Rus Çarı Korkunç İvan zamanında Ruslar tarafından işgal ediliyor. Kul Şerif Camii gibi birçok tarihi eser yıkılıyor.

O zamandan beri ülke Rus hakimiyeti altında yaşıyor. 1927 yılına kadar Tatarlar Arapça harfleri kullanıyor. Bolşevikler tarafından bu tarihte İslami harfler Kiril alfabesine değiştiriliyor. Kütüphaneleri  İslam kaynakları ve yazmalarıyla dolu. Bugün Rusya Federasyonu'na bağlı olan ülke nüfusunun yüzde 60'a yakını Tatarlardan oluşuyor. Türkçenin bir diyalektiği olan Tatarca, Anadolu Türkçesine çok yabancı değil. Eski Tatarcaya doğru gidildikçe anlaşma oranı yükseliyor. Halkın Türkiye'ye ve Türklere büyük bir ilgisi ve muhabbeti var. Rusya ile olan iyi ilişkilerimiz, Tatar halkını rahatlatıyor.

Kazan şehrinin en yüksek yerinde Kazan Hanlığının kalesi olan yere Ruslar Kremlin adını verdikleri tarihi yapıyı inşa etmişler. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, ünlü Kul Şerif Camii ve bir kilisenin de bulunduğu müze niteliğindeki merkezde Manej binası da yer alıyor. Bugün sanat galerisi olarak faaliyet gösteren bina, Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?