Kısıklı ruhu!

Kültür sanat editörümüz İbrahim Ethem Gören Fetullahçı Darbe girişiminin birinci yıl dönümünde Kısıklı parkında vatan, millet ve ümmet nöbeti tutarak Kısıklı ahalisinin hâlet-i rûhiyesini kaleme aldı.

Kısıklı ruhu!

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni

Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde yurdumuzun tüm şehirlerinde vatandaşlarımız meydanları doldurarak vatan, istiklal ve bayrak nöbetleri tuttu; şehitlerimizi rahmetle yâd etti.

Memleketimizin yediden yetmişe, hemen her yaştan ferdi, necip milletimizin evlatları; Ümmet-i Muhammed, 15 Temmuz direniş ve mücadele ruhuyla vatanına, milletine, ülkesine, bayrağına bir kez daha aynı kararlılıkla sokaklarda sahip çıktı. Okunan hatimler, getirilen salavat, tekbir, tahmid ve tehlillerle; gösterilen vakar ve kararlı duruşla düşmanlara ve dünyaya oldukça net bir mesaj iletildi: “Biriz biz. Türkiye’yi bölemeyeceksiniz, vatanımızı ele geçiremeyeceksiniz, başarılı olamayacak; hain emellerinize ulaşamayacaksınız.”

tören

ŞEHİTLER VE GAZİLER UNUTULMADI

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla vatandaşlarımız Türkiye’nin tüm bölgelerinde FETÖ’nün melun darbe girişiminin yıldönümünde caddelere ve meydanlara akın ederek “vatan ve bayrak nöbeti” tuttu. Tevhidin remzi minarelerden salaların birbiri ardına okunmasıyla birlikte vatandaşlarımız cadde ve sokaklara akın etti. Şehitler kabirleri başında yâd edildi, okunan hatimlerin duaları yapıldı, gaziler ziyaret edildi, yediden yetmişe; kadından çocuğa; ihtiyardan gence tüm vatandaşlarımız ülkesine ve milletine sahip çıktı, darbecilere ve işbirlikçilerine lanetler okudu. Türk bayrakları elden ele dalgalanarak milletin nabzı bir kez daha ortak bir şekilde attı.

DÜNYAYA NET MESAJ

15 Temmuz darbe girişiminde bedenlerini tanklara siper eden vatandaşlarımız günler boyunca meydanları boş bırakmamıştı. Bir yıl sonra da aynı şevk ile demokrasi nöbetlerinde vatan için bir kez daha bir araya gelinerek hür dünyaya, AB demokrasisine! Mesaj net bir şekilde iletildi:  “Kardeşliğimize zarar veremeyeceksiniz. Türkiye’yi parçalayamayacaksınız. Direniş ruhunu bozamayacak; birlik ve beraberliğimizi halel getiremeyeceksiniz.”

KISIKLI SEMBOL BİR MEKÂN

15 Temmuz Fethullahçı darbe girişiminin yıldönümünde darbeyi bertaraf eden necip milletimiz sokakları boş bırakmadı. İstanbul’da, Ankara’da ve memleketimizin dört bir yanında ellerinde cadde ve meydanlara akın eden halkımız milli birlik ve beraberliğe; ümmet şuurunu ilave edip halisane niyetlerle vatan nöbeti tuttu.

kısıklı 5

Kısıklı, Taksim, Saraçhane, Atatürk Havalimanı ve Çengelköy gibi 15 Temmuz darbe girişiminin sembol mekânlarından biri. Darbe gecesinde olduğu gibi darbenin yıl dönümünde de halkımızın nöbet için koştuğu önde gelen yerlerden biri. 15 Temmuz 2107 Cumartesi günü henüz ilk gün ışığı camlarla selamlaşmazdan önce Kısıklı parkında çadırlar kurulmaya başlandı. Darbe günü ve takip eden aylar boyunca olduğu gibi Kısıklı Meydanı ve parkı memleket sevdalılarıyla dolup taştı. STK’lar, Milli İrade Platformu üyesi kuruluşlar, vatandaşlar, gaziler, şehit ve gazi yakınları, kadın erkek, çoluk çocuk, ihtiyar genç her kesimden insan Kısıklı’ya akın etti.

KISIKLI BAŞARILI BİR SAVUNMA HATTI ORTAYA KOYDU

Kısıklı, Cumhurbaşkanımızın evlerinin bulunduğu, en ufak bir tedirginlikte halkımızın üzerinde titrediği, etten duvarların ördüğü bir sembol mekân. Kısıklı, 15 Temmuz darbe girişiminde başarılı bir savunma hattı ortaya koydu. Mezkûr hat, milletin iman ve irfanla çarpan pak gönlüydü. Darbe, insanlarımızın iman dolu göğsüyle; maşeri vicdanının asalet ve cesaretiyle bertaraf edildi.

KISIKLI RUHU

Şehirlerin de bir ruhu vardır. Sınırlarında nöbet tutanları, sokaklarında dolaşanları, dükkânlarında maişetlerini temin edenleri, sebillerinde suya kananları, mescitlerinde secdeye varanları çepeçevre kuşatan bir ruh… O ruh, kimi zaman semtin ulusundan; kimi zaman bir dergâhının postnişininden, bazen bir arif ve bilge zatından; bazen de Kısıklı örneğinde olduğu gibi nev-i şahsına münhasır kabiliyet ve yetkinliklere sahip bir dünya liderinden neş’et eder. İşte o ruh; Kısıklı ruhu, Üsküdar’a ayrı bir mânâ, İstanbul’a başka bir anlam, Türkiye’ye farklı bir bakış, İslâm coğrafyasına ve mazlum milletlere de büyük bir ümit vâd ediyor.  İşte o ümit, umut burcunu inşa ederek içinden geçmekte olduğumuz zor günleri, daha çok çalışarak, birbirimize kenetlenerek, uyanık olup dostu düşmanı ayırt ederek geride bırakılabileceğimizi haykırıyor. Neticede Müslüman ümitli olur. Ümit ikliminde yaşanır, yaşatılır, ihyâ ve inşa edilir.

Kısıklı Camii’ni merkeze alarak ülke sathına yayılan ruh; okunan ezan ve salalarla tüm memleketi ve coğrafyamızı çepeçevre kuşatıyor.

BYV KISIKLI’DAYDI...

Kısıklı’da darbe girişiminin birinci yıl dönümü vesilesiyle hizmetinde bulunduğu Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’na çadır açtık. 

Vakıf olarak 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminin birinci yıl dönümü etkinliklerine güçlü bir şekilde destek verdik.14 Temmuz Cuma günü Milli İrade Platformu’nun Saraçhane’de düzenlediği basın açıklamasına katılarak şehitlerimizi rahmetle andık, mücadele ruhumuzu tazeledik.15 Temmuz Cumartesi günü 15 Temmuz Şehitlerinden Muhammet Ambar’ın Bağcılar Kirazlı mezarlığındaki kabri başında düzenlenen anma etkinliğine katıldık. Şehidimizin ailesinin, yakınlarının, vakıf mensuplarımızın ve vatandaşlarımızın iştirakiyle gerçekleşen programda Muhammed Ambar’ın pak ruhuna Fatihalar okuduk.

mezarlık

Şehidimizi anma programımızın ardından soluğu 15 Temmuz direnişin sembol mekânlarından Kısıklı’da; Kısıklı parkında alarak çadırımızı kurduk, nöbete başladık.

Çadırımıza gelen arkadaşlarımızla hasbihal ettik. Akşam namazını Kısıklı Camii’nde cemaatle kıldıktan sonra mezun ve mensuplarımız tarafından okunan 3 hatm-i şerifin duasını yaptık. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar, milletimize birlik ve dirlik niyazıyla ellerimizi gökyüzüne kaldırdık. Kısıklı’da gün ve gece boyunca tesbitlerimiz oldu.

kısıklı 2

KISIKLI’YA GÖNÜLLÜ BİRLİKTELİK HÂKİMDİ

Evvel emirde gönüllü bir birliktelik vardı Kısıklı parkında. Evini, barkını bırakıp parka çadır kuran insanlar vatan sevgisinin imandan geldiğinin farkına varmış olan münevver kişiler.

SOHBETLER ZİKİRLE TAÇLANDI

Kısıklı nöbetleri, içinden Muhammed (sav) geçen sohbetler, dua ve zikirlerle taçlandı.  Tutulan nöbetler bir nevi vatan nöbetine dönüşerek sınır boylarında tutulan nöbetler kadar kudsiyete büründü, gönüller dil olup duaya durdu.

kısıklı 3

Anne-babalar küçük çocuklarıyla beraber sabahlara kadar bekledi. Vakitler ilerledi. Çocuklardan bazıları seccadelerin üzerinde, kimileri annelerinin kucağında, kimileri de babalarının dizinde uykuya daldı. Sala vakitlerinde çadırların içinde hafî ve cehrî zikirler el-ele tutuşarak semalara doğru kanat çırptı. Asitane’nin kadim semti Üsküdar’da, Kısıklı korusunda nöbet tutan eller, gönüller duaya ve zikir iklimine açıldı.

Kısıklı nöbetlerinde sadece vatan için, ülkemiz için değil Ümmet-i Muhammedin meseleleri için neler yapabileceği hususunda istişare edildi. Hâsılı Kısıklı’da uhrevi iklimlerle hâlelenen ihya ve inşa süreci nöbet boyunca devam etti.

“KİM, AHİRET EKİNİNİ İSTERSE; ONUN EKİNİNİ ARTIRIRIZ…”

Kısıklı Camii’nin imamı Davudi sesiyle 16 Temmuz Pazar gününün sabah namazında Şura Suresi’nin 20’inci ayeti kerimesini okurken arkasında saf duran ukba ve şehadet iklimi sevdalısı cemaati ve dolayısıyla Kısıklı ruhunu tarif ediyor gibiydi: “Kim, ahiret ekinini isterse; onun ekinini arttırırız. Kim de dünya ekinini isterse; ona da bundan veririz. Ancak onun ahirette bir nasibi yoktur.”

kısıklı 4

Kısıklı parkındaki nöbetimiz Pazar günü 09:00’a kadar devam etti. Öğrenci, mezun, mensup, kurucu ve mütevelli heyeti üyesi arkadaşlarımız ve vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Şehitlerimiz için okunan 3 hatmin duasını yaptık. Hakk Teâla kabul buyursun. Âmin. Rabbim ümmetimize ve milletimize zevâl vermesin.

Dünya Bülteni ailesi olarak 15 Temmuz gazilerimize Cenab-ı Hakk’tan şifalar niyaz ediyoruz. Şehit yakınlarına sabr-ı cemil diliyoruz. 15 Temmuz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle şad ediyoruz. Ruhları şad; mekânları Firdevs, makamları âli olsun. 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 00:44
banner53
YORUM EKLE

banner39