banner15

Kosova'da Osmanlı izleri | VİDEO

Kosova çok sayıda Osmanlı mirası esere ev sahipliği yapıyor. Osmanlı döneminin son bulmasının ardından uzun bir süre bakımsız kalan Osmanlı mimarisi eserler birer birer onarılmak suretiyle yeniden hayat buluyor

Kosova'da Osmanlı izleri | VİDEO

Yüzyılarca Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Kosova çok sayıda Osmanlı mirası esere ev sahipliği yapıyor. Şehrin simgesi olan yapılar ve Osmanlı dönemine ait eserler özel bir yeri kapsıyor. Başkentin neredeyse her sokağında Osmanlı mimarisine rastlamak mümkün. . Restorasyon çalışmalarıysa Türkiye'den gelen destekler ve “Kosova İslam Birliği” tarafından yürütülüyor.

SİNAN PAŞA CAMİİ

Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden biriyse 1618 yılında inşa edilen “Sinan Paşa Camii”nin restorasyon çalışmaları 2011 yılında tamamlandı. Yeniden ibadete açılan camiinin çevre düzenlemesi projesiyse ise 2013'ün Nisan ayında başladı. Kosovanın en yüksek kubbeli camii olan Sinan Paşa'ya proje kapsamında ek binalar inşa edildi. Camii dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde açıldı.

 

Hutbelerin Türkçe okutulduğu “Cuma” ve “Bayram” namazlarında özellikle tercih edilen camii Kosovalı müslümanlar için ayrı bir öneme sahip. Camii, kurucusu olarak bilinen Sinan Paşa'nın Bosna valiliği döneminde yaptırıldı.

BAYRAKLI CAMİİ

Prizren'in önemli Osmanlı eserleri arasında yer alan bir başka yapıysa “Gazi Mehmet Paşa Camii”. 1798 yılında zamanın Prizren valisi Rüstem Paşa tarafından inşa edilen camii, şehrin tam merkezinde yer alıyor. Camii halk arasında “Bayraklı Camii” olarak da biliniyor. Camiinin “Bayraklı cami” olarak anılmasıysa Rüstem Paşanın bir emrine dayanıyor. Paşa'nın isteği ile öğle ezanı vaktinde camiinin minaresine bayrak dikilmesi ile başlayan bu gelenek, bugün de devam ediyor. Rüstem Paşa bütün camiilerde beş vakit ezanın aynı anda okunması için gündüzleri bayrak çekilmesini, geceleri ise fener yakılmasını emrediyor..

Prizren Müftülüğü tarafından verilen bilgilere göre Kosova'da yüzlerce camii bulunuyor. Bu camiler ya savaş sırasında tahribata uğradı ya da zamana yenik düştü. Fakat hepsi şu anda kullanılabilir durumda. Prizrenliler Osmanlı mirası bu camilerin inşa edildikleri tarihteki ihtişamına kavuşturulmasını istiyorlar. Sinan Paşa Camii gibi Bayraklı Camii de Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden biri. Dolayısıyla Prizrenliler Bayraklı Camii'nin de Sinan Paşa Camii gibi ihtişamına kavuşmasını arzu ediyorlar. Camiinin restorasyon çalışmaları için gerekli başvurular ise yapılmış bulunuyor. Çalışmaların kısa zamanda başlayacağından ümitvar olduklarını belirten Prizrenliler Bayraklı Camii'nin ardıdan “İlyas Kuka Camii” ve Ortodoks kilisesinin yanında yer alan Küçük Camii'n de restore edilmesini bekliyorlar.

Prizrenliler Osmanlı mirası bu dinî eserlerin muhafaza eidlmesine büyük katkı sağlayan Türkiye'ye ve TİKA'ya teşekkür ediyorlar. TİKA'nın bu bölgedeki tarihi eserlere yönelik restorasyon çalışmalarının maliyetinin 2 milyon Euro'dan fazla olduğu ifade ediliyor. Türkiye'nin Kosova'daki tarihi eserlere yönelik desteğiyse Prizren ve Priştine ile de sınırlı değil. Kosova'nın farklı kentlerindeki Osmanlı dönemine ait yapılar da ihya ediliyor.

KAYNAK: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 17:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35