banner39

Kosova'da Şemsettin Sami paneli

Şemseddin Sami, Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde düzenlenen bir panelle anıldı. Panele bir çok ülkeden 30’dan fazla akademisyen katıldı. 25’e yakın tebliğin sunulduğu oturum Arnavutluk'a gerçekleştirilen günübirlik ziyaretle son buldu.

Kültür Sanat 27.10.2014, 21:57 27.10.2014, 21:57
Kosova'da Şemsettin Sami paneli

Osmanlı döneminde yaşayan Arnavut asıllı yazar, ansiklopedist ve sözlük bilimci Şemsettin Sami vefatının 110. yılında Kosova'da bir panelle anıldı.

Şemsettin Sami; ilk Türkçe roman olan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'ı 1872'de, ardından ilk Türkçe ansiklopedi kabul edilen Kamus-ül Alam'ı ve ilk geniş kapsamlı Türkçe sözlük kabul edilen Kamus-i Türki'yi kaleme aldı.

ÜNLÜ AKADEMİSYENLER KATILDI

Kosova'nın Osmanlı tarihi üzerine yazdığı yazılarla de tanınan Şemsettin Sami'yi anma sempozyumuna Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Morina katıldı.

Anma toplantısına katılan Prof. Dr. Turan Karataş, Şemseddin Sami hakkında şu ifadeleri kullandı:  “Türk bilimci, büyük alim Arnavut ve Türk milletinin iftiharının ölümünün 110. yılı. Biz bunu bahane ederek Türkiye ve Balkanlar'dan bilim insanları toplayarak onun doğup büyüyüp yeşerdiği topraklarda aktaralım istedik.”

İKİ ŞAHESER SAHİBİ

Panelde söz alan bilim adamları, Şemsettin Sami'nin bilinmeyen yönlerine ışık tuttu. Panelin konuşmacılarından Dr. Hayati Develi, Şemseddin Sami'yi şu sözlerle anlattı:

“O yüzyılda Osmanlı Türkçesi, lehçe-i Osmani diye anılırken, bizim dilimizin adı Türkçe'dir diyen ilk güçlü isim Şemsettın Sami olmuş. Kendi yazdığı sözlüğü de Kamus-i Türki koymnuştur. Bu son derece önemli bir eserdir. Bu sözlük hemen hemen diğer sözlüklerin anası olmuş. Bütün sözlükler onun çoğaltmasıyla bugün buraya gelmiştir. Türk dili edebiyatının ilk romanını ve Kamusu'l Alam gibi muhteşem sözlüğü tek başına yazan bir isimdir.”

Sempozyumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un sempozyum için gönderdikleri kutlama mesajları da okundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?