banner39

Kosova’da yayınlanan 'Türkçem' Dergisi’nin 240. sayısı çıktı

Kültür Sanat 19.11.2020, 11:25 19.11.2020, 11:27
Kosova’da yayınlanan 'Türkçem' Dergisi’nin 240. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi, 240. sayıya ulaştı.

Değerli okurlar, her şeyden önce 240. Sayıyla sizlere ulaşabilmiş olmanın mutluluğunu paylaşarak merhaba demek istiyoruz.

Türkçem’i bugünlere taşımak inanın hiç de kolay olmadı.

Ayaktayız. Yorgunuz ama, yürümeye kararlıyız.


Giden gitmiş, biz buralardayız. Ve madem ki buralardayız, bu dili, bu kültürü, bu kimliği sürdürmek boyun borcumuz. Kosova, doğup büyüdüğümüz, elimizden geldiğince ona sahip çıkmaya, onu yurtta yurt dışında en iyi bir şekilde tanıtmaya ,temsil etmeye  çaba harcadık, harcamaya da devam edeceğiz.

Türkçem, anadilimizin nöbetini yaptığı gibi, kardeş edebiyatların da dostu oldu hep. İlkemiz beraberliği korumak, dostluğu pekiştirmek, farklı kültürler olsa da, evrensel güzelliklere sahip çıkmak, saygı göstermek, el ele vererek barışın uçurtmalarını bu gökkubbelerde rengarenk uçurabilmekti..

Hep söylüyoruz, bizler Mevlana, Yunus gibilerin  insanlığa güzellikler bahşeden değerlerin mirasçılarıyız. Bu yolda yürüdük hep. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz…

Değerli okurlarımız, bu sayımızda da sizlerin ilgisini çekebilecek bir içeriğe yer verdik.

Büyük Atatürk, bizde Kosova’da da her zaman saygı ve minnetle anılmaktadır. İlk anma töreni 1970 yılında Doğru Yol TKSD üyeleri tarafından Prizren kültür evi salonunda gerçekleşti. Bu kez de aynı dernekte özlemle anıldı. Haberin ayrıntılarını bu sayımızda bulabilirsiniz.

1977 yılında yitirdiğimiz ünlü dilci, yazar ve aydınımız Süreyya Yusuf’un “Anam” adlı öyküsünü okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra öyküleriyle Yakup Ömeroğlu, Şecaettin Koka, Şenay Eser de dergimizin bu sayısına konuk oluyorlar.

Rıdvan Canım, bu kez “Türkçenin uluslararası şiir şölenleri” üzerine duruyor.

Aziz Serbest  en yeni yazısında “Ortak Geçmişten, Ortak Kültüre; Oglan Oglan Ne Güzel Oglan” diyor.

Habibe Ahmetova, Bulgaristan’da yaşayıp yaratan bir ad yapmış şairimiz. Kendisiyle  bu sayıda gerçekleştirmiş olduğumuz değerli bir röportajımızı okuyabilirsiniz. Habibe diyor ki: “Şiir, başlı başına kocaman bir Aşk’tır” Ayrıntılar dergimizin sayfalarında…

Fahri Tuna “Blagay” üzerine duruyor. Şiirsel bir dille ne güzel anlatmış…Okuyunca farkına varacaksınız..

Şiir mi? Elbet ki bu sayımızda da bol bol var. Birbirinden güzel şiirleri bulacaksınız.

Yeni bir sayıda görüşene dek, sağlıklı kalın, hoşça kalın, illa ki sağlığınıza dikkat edin..

Kaynak: Time Balkan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?