banner15

Kosovalı şair Fahri Ali vefat etti

Kosova'da Balkan edebiyatı alanındaki çalışmaları ile bilinen şair Fahri Ali vefat etti

Kosovalı şair Fahri Ali vefat etti

Kosova’nın önemli şairlerinden Fahri Ali vefat etti.

Kosova’da Balkan Edebiyatı’nın yeniden ihyası için çalışmalar yapan Fahri Ali, 68 yaşındaydı.

1948 yılında Üsküp’te doğdu. Üsküp Nikola Karev Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Pedagoji Akademisi’nde Matematik-Fizik Bölümü’nde okumak istedi fakat kendisine verilen burs vaadi boşa çıkınca öğrenimine devam edemedi. Bunun üzerine Birlik gazetesinin kültür sayfalarının sorumluluğunu yürüttü. Uzun yıllar Birlik gazetesi dahilinde çıkan Sevinç ve Tomurcuk dergileri, ondan sonra da Sesler kültür sanat dergisi ve Birlik kitap yayın etkinliği sorumlusu oldu.

Kosovalı Türklerin Yugoslavya zamanında tanınmadığı dönemlerde bile kaybolan Balkan edebiyatı için arkadaşları ile birlikte mücadele verdi.

Fahri Ali bir dönem başkanı olduğu Orhan Veli Kanık Yazın Oyun Topluluğu’nun kurucularındandır. 1968-69 yıllarında üyesi bulunduğu Yeni Yol Kültür Güzel Sanatlar Derneği’nde Nazım Hikmet Edebiyat Ekibi yerine, aynı derneğin çatısı altında Yahya Kemal Beyatlı Edebiyat Ekibi’nin kurulmasına öncülük etti. Kendisi Nazım Hikmet yerine neden Yahya Kemal Beyatlı’yı tercih etti bilinmez lakin şiirlerinde Nazımca bir özgürlük ve gelecek kaygısı vardır: “Daha bitmemişti işlerim/ Bana aydınlık lazım/ Aşağı bakıyorum yok/ Yukarı bakıyorum yok/ Güneşi arıyorum”

Hayatı boyunca arada bir yazdığı çocuk şiirleri ile de adını duyurmuştur Fahri Ali. Hayatı boyunca verdiği eserleri ise şöyle: Mangal (1973), İki Yürekli (1978), Nal (1983), Su Ağırlaştı (1990), Kayadan Kopmadı (1992), Çocukluk Rüzgârları (1994), Çile Gözü (1997), Evrim Evrim Akarım (1999), Özgürlüğün Keskin Oku (1987).

Fahri Ali Makedonya Yazarlar Birliği ve Gazeteciler Birliği’nin üyesiydi, Yeni Balkan Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktaydı.

Kaynak: DünyaBizim

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48