banner39

Kuban'dan Cennetin Kapıları

Doğan Kuban, Divriği Ulucamisi ve Şifahanesi'ni "Cennetin Kapıları "adlı kitabında tüm ayrıntılarıyla belgeliyor.

Kültür Sanat 22.09.2010, 11:21 22.09.2010, 11:21
Kuban'dan Cennetin Kapıları

 

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

30 Ekim - 7 Kasım 2010 tarihleri arasında 29. su düzenlenecek İstanbul Kitap Fuarı'nın da "onur yazarı" olarak belirlenen mimarlık tarihçisi Prof. Doğan Kuban şu günlerde iki önemli kitapla adından söz ettiriyor. Kitaplardan biri tanıtımı önceki gün Deniz Palas'ta yapılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Divriği Külliyesi'ni ele alan "Cennetin Kapıları", diğeri ise Kuban'ın 2007 tarihli "Osmanlı Mimarisi" adlı yapıtının İngiliz ACC Publishing Group tarafından "Ottoman Architecture" adıyla İngilizce yayımlanan kitabı.

Anadolu'da Selçuklu döneminden kalan en görkemli yapı Divriği Külliyesi'ni tarih ve sanatseverlerle buluşturan, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, İKSV işbirliğiyle YEM Yayın tarafından kitaba dönüştürülen "Cennetin Kapıları", "Divriği Ulucamisi ve Şifahanesi'nde Hürremşah'ın Yontu Sanatı" fotoğraf sergisi baz alınarak daha önce sergilenmeyen fotoğraflar ve Prof. Doğan Kuban'ın bu kitap için kaleme aldığı özgün metinlerden oluşuyor. Mimar-fotoğrafçı Cemal Emden'in fotoğrafları, Doğan Kuban'ın metinleri ve Y. Mimar Basri Hamulu'nun tasarım ve sponsorluğuyla gerçekleşen sergi, İstanbul, Paris, Metz, Famek, Strazburg ve Brezilya'nın ardından şimdi de 2010 yılı sonuna kadar UNESCO Paris Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Doğan Kuban, hazırlanmasına önayak olduğu bu sergi ve kitapla, bir yandan her gün biraz daha yok olmaya yüz tutan yapının bir an önce korunması için kamuoyu oluşturmak, yapıyı görsel olarak belgelemek, diğer yandan da yapının mimarı ve heykeltıraşı İran kökenli Hürremşah'ı dünyaya tanıtmayı amaçlıyor.

Kuban'ın İngilizceye çevrilen "Osmanlı Mimarisi" kitabı ise Osmanlı Mimarisi'ne ilişkin literatürün en önemli yapıtları arasında. Kitapta Erken Osmanlı Dönemi'nden Cumhuriyet'e dek Osmanlı mimarlık mirasının en önemli örnekleri fotoğraflar ve Kuban'ın yorumları eşliğinde sunuluyor. Kuban'ın yarım yüzyıllık birikiminin ürünü olan kitap, Türk ve İslam mimarlık tarihinin genel bir değerlendirmesini, Osmanlı döneminde yaratılan kent çevresi ve mimarlığın dünya mimarlığı ile karşılaştırmalı bir panoramasını içeriyor. Ayrıca, Osmanlı tarihi, kültürü ve sanatına ilişkin önyargıları ortaya koyarak 19. yüzyıldan bu yana oluşturulan klişelere son veren çalışmada, sosyal tarih ve mimarlık tarihi arasındaki ilişki de irdeleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?