banner39

banner35

Kudüs şiiri ilk kez bir gençlik dergisinde yayımlanmıştı..Mehmet Akif İnan Kimdir ?

“Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde, Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu” diye başlayan Mescid-i Aksa şiiri sebebiyle Kudüs Şairi olarak da anılan Mehmet Akif İnan'ın şiiri ilk defa Akıncılar Dergisi'nde yayımlanmıştı. Mehmet Akif İnan Kimdir ?

Kültür Sanat 06.01.2020, 12:01 06.01.2020, 16:51
Kudüs şiiri ilk kez bir gençlik dergisinde yayımlanmıştı..Mehmet Akif İnan Kimdir ?

Hamit Kardaş - Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şair ve yazarlığının yanı sıra sendikacılığı ile de tanınan Mehmet Akif İnan, 6 Ocak 2000 tarihinde, bir Ramazan gününde vefat etmişti.

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde, Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu” diye başlayan Mescid-i Aksa şiiri sebebiyle Kudüs Şairi olarak da anılan Mehmet Akif İnan, şair ve yazarlığının yanında öğrencilere yönelik sosyal çalışmaları ile sendikacılığı ile de öne çıkmıştı.

Mescid-i Aksa şiiri ilk olarak 4 Ekim 1979 tarihinde çıkan ‘Akıncılar’ dergisinin 5’inci sayısında yayımlanmıştı. Derginin yarım sayfasını kaplayan şiirin üstünde ise İnan’ın “Öldüren Zehir” başlıklı yazısı yer alıyor.

İnan’ın vefatı dolayısıyla birçoğu kurucusu olduğu Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen sendikaları tarafından organize edilen çok sayıda etkinlikle Türkiye genelinde anılıyor.

YEDİ İKLİM’DEN ÖZEL SAYI

Yedi İklim Dergisi de Eğitim-Bir-Sen işbirliğiyle hazırlanan 298. Sayısını Mehmet Akif İnan’a ayırdı.

Derginin “Mehmet Akif İnan Özel Sayısı”nda Akif İnan şiiri çeşitli isimler tarafından inceleme altına alınıyor. Dosya kapsamında Nurettin Durman, Mehmet Özger, Serdar Kacır, İsmail Demirel, Ali Haydar Haksal, Arif Ay, Alim Kahraman, Osman Bayraktar, Necip Evlice, Osman Koca, Zübeyir Yetik, Şakir Kurtulmuş, Nuhan Nebi Çam, Gökhan Serter yazılarıyla Hattat Mustafa Cemil Efe dergi içine yerleştirilmiş seperatörleri ile, Hasan Aycın ve Raziye Yıldız çizgileriyle katkıda bulunuyor. Dergi’nin bu özel sayısında yer alan Mehmet Akif İnan’ın en küçük kardeşi Ahmet İnan’la yapılan söyleşiyle de kardeşinin gözünden “tam bir adam” olarak tanımlanan bir ağabey portresine tanık oluyoruz. Derginin son bölümünde bir sürprize imza atılarak Mehmet Akif İnan’ın Şehir Gazeli yedi farklı dille okuyucunun beğenisine sunuluyor.

MEHMET AKİF İNAN KİMDİR?

Mehmet Akif İnan 12 Temmuz 1940 tarihinde Urfa’da doğdu. İlk ve ortaokulu Urfa’da, liseyi Maraş’ta bitirdi. Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1972) mezunu. Öğrencilik yıllarında Hilal dergisi ve yayınlarını (1962-64) yönetti, Türk Ocakları Genel Merkezi’nde müdürlük yaptı (1964-69). Türk Taşıt Sendikası’nda sendikacılık faaliyetinde bulundu (1969-72). Gazi Eğitim Eğitim Enstitüsü’nde Türkçe-edebiyat öğretmenliği yaptı (1977-80). 1980 yılında Hac görevini yerine getirdi.

Kurucusu olduğu Eğitimciler Birliği Sendikası ve Memur-Sen Konfederasyonu’nun Genel Başkanlığını yaptı (1993-2000). 1999 yılının Haziran ayında kanser hastalığına yakalandığı anlaşılarak Ankara’da hastaneye yatırıldı. Tedavilerden ümit kesilince isteği üzerine Aralık ayında götürüldüğü Urfa’da 2000 yılının ilk günlerinde bir Ramazan gecesi vefat etti.

İlk ve yazı şiirleri 1957’den itibaren mahalli gazetelerde çıktı. 1959’da Derya adlı bir gazete yayımladı. 1969 yılında Nuri Pakdil, Rasim Özdenören ve Erdem Bayazıt’la birlikte Edebiyat dergisinin, 1976’da Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören ve Ersin Nazif Gürdoğan ile Mavera dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

Daha çok Edebiyat dergisinde çıkan yazıları ile ayrıca 1977’de Yeni Devir gazetesinde Akif Reha imzası ve kendi adıyla yazdığı köşe yazılarıyla tanındı. 1998’de Kanal 7’de kültür ve sanat programı hazırlayıp sundu. Bazı ürünleri de Türk Ruhu, Türk Yurdu, Filiz, Yeni İstiklal, Hilal gibi gazete ve dergilerde yayımlandı.

1998’de Divan ve halk şiiri geleneğinden yararlandığı şiirleriyle kendi kuşağının usta şairleri arasında gösterildi. 1982’de KASD Deneme Ödülü’nü aldı. 1995’te Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan Türkçe’nin Üçüncü Uluslarası Şiir Şöleni’nde kendisine Türkmenistan’ın ünlü şairi Mahdum Kulu Şiir Ödülü verildi. Ölümünden sonra Urfa Belediyesi tarafından aynı yıl adına şiir yarışması düzenlendi.


Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?