banner15

Kültür aleminde neler oluyor?

Kültür Sanat Aleminde gelişen olaylardan kısa...

Kültür aleminde neler oluyor?

Kitapyurdu’ndan “Kütüphanem”

İlk olarak bir telefon uygulamasından bahis açalım. Böyle bir şeyi neden buraya taşıdığımı uygulamanın ne yaptığını görünce yadırgamazsınız diye umuyorum. Kitapyurdu.com tarafından sunulan bu uygulama Kütüphanem adını taşıyor. Kitaplarla az çok haşır neşir olan her kimse kitaplarını bir düzene koymak, kaşelemek, hatta imkan bulup güzel bir ex libris yaptırmak, numaralamak, raflara ayırmak ister. Bu uygulama ile kitaplarınızın kaydını tutmak çok kolay bir hal alıyor. Ancak maalesef bazı eksiklikler barındırıyor ki en önemli eksik raf sisteminin baştan manuel olarak hazırlanmak mecburiyetinde oluşu. Yine de ortamda bulunan bir eksikliği giderdiğini düşünüyorum bu uygulamanın. (ayrıntılar için buraya)

İnsan Kitap’ta neler oluyor?

İstanbul Uluslararası Şiir ve Edebiyat Festivali bu hafta içinde başladı. Festival kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. Mesela 30 Eylül Cuma günü saat 15.00’te Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi’nde doğumunun 100. Yılı vesilesi ile Cemil Meriç anılacak. Festivale katılan sanatçılara, etkinliklere ve festival programına şuradan ulaşabilirsiniz ancak ben hususiyetle İnsan Kitap’ta gerçekleştirilecek olan bir dizi imza buluşmalarından bahsetmek istiyorum. 30 Eylül’de saat 18.00’de Beşir Ayvazoğlu, 2 Ekim’de ise saat 16.00-19.00 arasında üç yazar, Jason Goodwinİskender Pala ve Tarık Tufan İstiklal Caddesi’ndeki İnsan Kitap’ta kitaplarını imzalayacaklar.

Sultanbeyli’de kitapla dolu dolu günler

2. Sultanbeyli Kitap Fuarı 1 Ekim’den itibaren misafirlerine kapılarını açıyor. Bu sene 70 yayınevi fuar alanında hazır bulunacak. Onlarca yazarın söyleşi ve imza günü düzenleyeceği fuar programına buradan erişebilirsiniz. 9 Ekim’e kadar sürecek fuar her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Nesil Yayın Grubu’na taze kan

Suavi Kemal Yazgıç Nesil Yayınları’nda genel yayın yönetmeni olarak göreve başlamış. Yeni görevi inşallah hem kendisine hem de kültür dünyamıza hayırlı olur diyerek kendisine başarılar dileriz.

Timbuktu’daki yazma eserler kurtarılacak

Daha önce Timbuktu’daki yüzbinlerde nadide yazma eserin terör saldırılarından nasıl korunduğuna dair bir yazı yazmıştım. Bu eserlerin ahvaline dair yeni bir havadis ise hafta içinde duyuldu. IRCICA, 370.000 yazma eseri dijital ortama aktarmak için Mali hükümeti ile işbirliği yaptı. Bu proje kapsamında yüzbinlerce eser hem onarılacak hem de dijitalleştirilecek. Bu projenin en sevindirici yanı ise temizlik ve dijitalleştirme işlemlerinin en kısa zamanda gerçekleştirilmesinden sonra bu eserlerin tüm araştırmacılara açılacak olması. Koleksiyonun ekseriyeti Arapça yazılmış olmakla birlikte az miktarda Osmanlı eserleri de mevcut. Mesela II. Abdülhamit’in Şazeli şeyhine gönderdiği bir mektup bu koleksiyonda yer alıyor.

Vakıflar’dan güzel hamle

Yeni Valide Camii’ne izinsiz bir sebil yerleştirilmiş. Ve bu durum Twitter üzerinden Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem Bey’e iletilmiş. Açıkçası bu şikayetin cevap bulup sebilin kaldırılmasına şaşırdık. Tabii Adnan Ertem görevini bihakkın yerine getirdiğine şahit olduğumuz bir bürokrat; şaşırdığımız da o değil… Bir bürokratın “yaptık oldu” yahut “olan oldu” tavrının dışına çıkarak hakkıyla bir uygulama yapıp sonuçtan şikayet edenleri haberdar etmesi oldukça güzel bir davranış. Hem doğrudan makama ulaşıp durumu bildirenlere hem de Ahmet Ertem Bey’e teşekkür ederiz. Darısı Valide-i Atik Külliyesi ve diğer tüm vakıf eserlerine reva görülen hoyratlıklara diyelim. (detay için)

Dünyabizim Etkinlik Takvimi

Önümüzdeki hafta boyunca, sezonun da başlamasıyla, birçok dernek, vakıf vb. kuruluşlar tarafından birçok etkinlik gerçekleştirilecek. 1 Ekim itibarı ile yapılacak olan etkinlikler için DünyaBizim Etkinlik Sayfasına göz atıp programınızı çizebilirsiniz.

Kaynak: DünyaBizim

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35