Kur'an-ı Kerim hazineleri ABD'de

İlk kez yurt dışına çıkarılan ve dünyanın en nadide el yazması Kur’an-ı Kerim’lerinin bulunduğu Türk ve İslam Eserleri Müzesi Koleksiyonu’ndan 60 eser ABD’nin başkenti Washington’da sergileniyor

Kur'an-ı Kerim hazineleri ABD'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’den ilk defa yurt dışına çıkan ve dünyanın en nadide el yazması eserleri olan Kur’an-ı Kerimler ABD’nin başkenti Washington’da sergilenmeye başladı.

Star'da yer alan habere göre, İstanbul’daki Türk İslam Eserleri Müzesi’nin paha biçilmez el yazması Kur’an-ı Kerim Koleksiyonundan oluşan 60’ı aşkın eserin yer aldığı serginin açılışına sanat çevreleri büyük ilgi gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Smitsonian Enstitüsü arasında yaklaşık 10 yıldır yapılması planlanan sergi, Koç Holding’in desteğiyle hayata geçirildi. Türk Hava Yolları ve Roshan Enstitüsü’nün de sponsorlar arasında yer aldığı sergi, dünyanın en büyük müze ve araştırma enstitüsü Smithsonian bünyesindeki Arthur M. Sackler Galerisi’nde açıldı. 200 bini aşkın kişinin gezmesi beklenen sergi, 20 Şubat 2017’ye kadar ziyarete açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 12:17
banner53
YORUM EKLE

banner39