Kütahya'da Suriyeli çocuklar yararına sergi

Kütahya'da Suriyeli çocuklar yararına düzenlenen “100 Eserle yüzde100 Destek Hüsn-ü Hat Sergisi”nin organizatörü VAV-Der Başkanı Ressam Arif Çelik’le öznesinde yardım sergisi olan bir hasbıhal gerçekleştirdik

Kütahya'da Suriyeli çocuklar yararına sergi

İbrahim Ethem Gören/ Dünya Bülteni - Kültür Servisi

Kütahya’da geleneksel sanatlar eğitimleri ve sosyal yardım faaliyetleriyle kamuoyunun dikkatini çeken VAV-DER Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı İHH ile Suriyeli çocuklar yararına “100 Eserle yüzde 100 Destek Hüsn-ü Hat Sergisi” düzenledi…

23 Mart 2014 Pazar günü Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu’nda Kütahya Valisi Şerif Yılmaz’ın açılışını yaptığı sergiye Kütahya’nın yanı sıra Bursa, Eskişehir, Kocaeli ve İstanbul’dan sanatkârlar eserleriyle destek verdi…

Gelirinin tamamı Suriyeli çocuklara gönderilecek olan sergi 31 Mart pazartesi gününe kadar Kütahya’da gönlünden iyilik geçenleri bekliyor olacak.

VAV-Der Başkanı Ressam Arif Çelik’le öznesinde yardım sergisi olan bir hasbıhal gerçekleştirdik.

İbrahim Ethem Gören: Arif Bey, sergiye geçmezden önce VAV-DER üzerine konuşalım... VAV-DER'in kuruluş amaçları hakkında bilgi verir misiniz?

Arif Çelik: Hattat Mahmut Şahin Hocamız beş yıldır Kütahya’ya gelip gitmekte ve büyük fedakârlıklarla hat derslerine devam etmektedir. Her ne kadar hocamız: “Gerekirse, hiç yer bulamazsak yine gelir, otogarda dersimi verir giderim” demiş olsa da bizler hat talebeleri olarak eğitimin efradını cami bir mekanda verilebilmesi ve Kütahya’da kalıcı bir şeyler bırakılması adına dernekleşmenin gereğini idrak ettiğimiz andan itibaren çalışmalara başladık.

Yeni bir dernek kurmanın zorluklarını bu süreçte fark ettik. Arkadaşlarımızın gönülden çalışmaları ile dernekleştik.

AMACIMIZ HAT SANATININ KÜTAHYA’DA FARK EDİLMESİDİR

Amacımız hat sanatının ilimizde fark edilmesini sağlamak, sürekliliğini gerçekleştirmek, bu sanatla uğraşanlara ve izleyicilerine gelenekten gelen ince bir zevk kazandırmak ve nihayetinde sözlerin en güzelinin o ince sanat ile meşk edilmesini gerçekleştirmektir. Bunun yanında ebru ve tezhip gibi diğer gelenekli sanatlarımızın yaşamasına katkıda bulunmak amaçlarımız arasındadır.

Bahsettiğiniz amaçlara yönelik olarak VAV-DER neler yapıyor?

En önemli etkinliğimiz elbette devam eden kurslarımızdır. Değerli hocamız Mahmut ŞAHİN’e haftalık meşklerimizi göstermek üzere Pazar günleri bir araya geliyoruz. Bu derslerde meşklerimize bakılmasının yanında  hocamızın gelenekli sanatlar alanındaki engin kültüründen ve hoş muhabbetinden istifade etmekteyiz. Hatta şu kadarını söyleyeyim: Meşk getirmemiş olsa dahi arkadaşlarımız bu muhabbetlerden istifade etme adına pazar derslerini kaçırmamaktadırlar. Derslerimizden başka sergiler, etkinlikler de yapmaktayız elbette. Geçen yılı “2013 Hattat Hamid AYTAÇ” yılı ilan etmiş ve Hamid Hoca’nın eserlerinin taklitlerinden oluşan, onun anısını yad etmek üzere bir sergi açmıştık. Bu sergi ilimizde iki ayrı galeride sergilenmesinin ardından İstanbul’da da görücüye çıkmıştı. Bu yıl ocak ayında PEKAY Kütahya şubesi yararına şehit çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bir sergi gerçekleştirdik. Yılın henüz üçüncü ayında ikinci sergimizi açtık. Hedefimiz haziran döneminde Mehmet Akif Ersoy anısına bir sergi daha açmak. İnşaAllah muvaffak oluruz.

Kütahyalıların derneğinize ilgisi hangi seviyede?

Derneğimiz henüz çok genç. Daha bir yılımızı doldurmadık. Haliyle istediğimiz ilgi seviyesine ulaşamamış olsak da alaka fena değil. Aramıza yeni katılan birçok arkadaş daha önce etkinliklerimizi hiç duymadıklarını ifade ediyorlar. Bu da tabanda yavaş da olsa artan bir ilginin olduğunu gösteriyor.

Kaç kursiyeriniz var? Öğretici kadroda kim ya da kimler yer alıyor?

Kursiyer sayımız zaman zaman değişkenlik göstermekle birlikte 30 civarında. Malum yola çıkan herkes menzile ulaşamıyor. “Men sabare” zafere demek gerek.

Öğreticimiz Hattat Mahmud ŞAHİN. Beş yıl, bizlerden de bir öğreticinin yetişmesi bakımından çok uzun bir süre değil, kısa olmasa da. İnşaAllah ileride aramızdan da öğreticiler çıkacaktır.

VAV-DER OLARAK ÇORBADA TUZUMUZUN BULUNMASINI ARZU ETTİK

100 Eserle yüzde 100 Destek Bağış sergisi fikri nasıl ortaya çıktı?

Az önce bahsettiğim PEKAY yardım sergimizde ortaya çıkan bir düşünceydi. Suriye’de yaşanan ve insanlığın üç maymunu oynadığı dram bizleri derinden etkiledi. Olaya duyarsız kalmayan neredeyse tek ülke biziz. İHH’nın konuya duyarlılığı da ortada. Tırlarla yardım malzemeleri gönderiliyor. VAVDER olarak biz de bu çorbada tuzumuzun bulunmasını istedik. İHH yetkilileri ile görüştük, yardım sergisi teklifimizi memnuniyetle karşıladılar. Sponsorlarımız, ART METAL ve Av. İbrahim Durmaz’ın katkıları ve arkadaşlarımızın olağan üstü çabalarıyla sergi ortaya çıktı.

Sergiye kadar bir zamanda hazırlandınız? Sergide yer alan eserler ve sanatkarları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç eser var, hangi yazı nevilerinde?          

Sergi yaklaşık iki ayda hazırlandı. Altmış gün aslında böyle bir sergi için çok kısa bir süre... Ancak kardeş ülkede yaşanan dram, sanatçı kaprisi yapmak gibi bir lüksler varsa bunları elden alır! Bir kısmı hazırda olan eserlerin yanında bu sergi için özel hazırlanan eserler de oldu. “Ve ma tevfika illa billah” dersek ancak anlatabiliriz sanırım. Yoksa bu kadar zamanda böyle bir sergiyi çıkaramazdık.

Serginin özel bir konusu, teması var mı?

Kardeş ülkemizden her geçen gün gelen dram haberleri ve görüntüleri bizim elimizi çabuk tutmamız konusunda uyarıcı nitelikteydi. Bu nedenle konu şartı aramadan elimizdeki eserleri bir an önce sergiye hazır hale getirmek, elinde eser bulunmayan arkadaşların da bir an önce eser hazırlamak üzere çalışmalarımıza hız verdik. Bu nedenle konulu bir sergi hazırlamadık.

İHH YARDIM SERGİSİNE İLGİ YETMEZ AMA EVEN SEVİYESİNDE…

Sergi ilgi gördü mü?

“Yetmez ama evet” dersem isabet olur. Sayın valimiz Şerif YILMAZ ve sayın milletvekilimiz Fehmi KINAY beylerin teveccühü sergiye olan ilgiyi artırmış olsa da daha yüksek bir ilgi beklememiz meselenin ehemmiyeti açısından elzemdir. Çünkü bu serginin tüm geliri İHH ile Suriye’ye yardım olarak gönderilecektir. 

Bu türden başka çalışmalarınız olacak mı?

Bu minval üzere başka çalışmalar yapmak, yardım amacı güden organizasyonlara destek vermek temennisindeyiz. Ancak henüz projelendirilmiş bir çalışmamız yok. Zaten kısa bir süre sonra Mehmet Akif Ersoy konulu sergi planımız var. Bu yılın haziran ayında sergi açmak niyetindeyiz. Daha bu sergi bitmeden bir sonrakinin hazırlıklarına başladık. Allah muvaffak etsin.

BİZİM NEDEN GUERNİCA’LARIMIZ OLMASIN

VAV-DER Başkanı olarak Kütahya’dan sanat camiamıza nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Gelenekli sanatlarımız bizi biz yapan değerlerimizdir. Yanlış anlaşılmasın, modern sanatları dışlama anlamında söylemiyorum bunları. Ben bunu modern sanat eğitimi almış bir resim öğretmeni ve resim alanında yüksek lisans öğrenimi görmekte olan biri olarak söylüyorum. Kendim bir ressamım aynı zamanda. Heykel de uğraşmaktan zevk aldığım diğer bir alan. Ancak söylemek istediğim şu: Gelenekli sanatlarımız bizi kendi kültürel ayaklarımız üzerinde yükseltecek olan maddi ve manevi değerleri haizdir. Bu bakımdan tüm sanat camiasının bu alana teveccühü ve gelenekli sanatlarımızı yaşatma konusunda gayretlerinin olması gerekir. Bu sergi özelinden de, kardeşlerimize reva görülen batının göbeğini kaşıyarakizlediği drama sessiz kalınmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Bizim neden “Guernica”larımız olmasın.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 16:46
banner53
YORUM EKLE

banner39